Presa internațională e la picioarele lui Leo Messi după ce Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial. „Este un Dumnezeu al fotbalului!”

Argentina's Lionel Messi celebrates winning the World Cup round of 16 soccer match between Argentina and Australia at the Ahmad Bin Ali Stadium in Doha, Qatar, Saturday, Dec. 3, 2022. (AP Photo/Petr David Josek)

Echipa națională a Argentinei a trecut de Australia și s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, iar presa internațională este la picioarele lui Leo Messi.

Argentina a învins-o pe Australia cu scorul de 2-1 în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Leo Messi a deschis scorul în minutul 35 dintr-o pasă primită de la Otamendi, iar  Alvarez a majorat avantajul în minutul 57. Fernandez a trimis în proprie poartă în minutul 77 și meciul s-a încheiat 2-1.

După victoria obținută de Argentina cu Australia, presa internațională l-a ridicat în slăvi pe Leo Messi, starul lui PSG care a ajuns la 1.000 de goluri marcate în carieră.

După victoria cu Australia, Argentina se va duela în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar cu Olanda, vineri, 9 decembrie, ora 21.00.

„Messi este un Dumnezeu al fotbalului! Leo duce echipa lui Scaloni în sferturile de finală ale Cupei Mondiale”, au scris jurnaliștii de la Goal.com.

„Messi scrie cele o mie și una de nopți”, au notat cei de la Marca, în timp ce publicația Mundo Deportivo l-a ridicat în slăvi pe argentinian. „O mie de motive pentru a fi entuziasmat de Messi”.

„Lumina vine din piciorul stâng al lui Messi”, au titrat cei de la L’Equipe. „Messi nu marcase niciodată într-un meci eliminatoriu. O anomalie pe care a corectat-o ​​rapid semnând primul gol care a deschis drumul Argentinei spre sferturi”, au continuat francezii.

„Magia lui Messi duce Argentina mai departe”, au scris și cei de la The Sun. „Deși superstarul de 35 de ani nu mai este același jucător de care ne-am îndrăgostit cu toții, el este încă suficient de bun pentru a continua să ducă în spate Argentina”, au mai precizat britanicii.

Publicat: 04 12. 2022, 08:56