Olivier Giroud scrie istorie la Campionatul Mondial! L-a depășit pe marele Thierry Henry după golul cu Polonia și a intrat într-un top inedit, alături de Messi și Pele | SPECIAL

Olivier Giroud of France celebrates his goal with team-mate Kylian Mbappe of France, 1-0 France v Poland, FIFA World Cup 2022, Round of 16, Football, Al Thumama Stadium, Doha, Qatar - 04 Dec 2022,Image: 742239358, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial Use Only, Model Release: no

Olivier Giroud n-a iertat nici reprezentativa Poloniei la Campionatul Mondial și a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței.

Astfel, cu 52 de goluri înscrise la națională, înlocuitorul golgheterului Karim Benzema a trecut peste Thierry Henry, în meciul câștigat de campioana mondială cu scorul de 3-1.

La pauză, în optimile turneului final din Qatar, Franța a condus Polonia lui Lewandowski cu scorul de 1-0.

Olivier Giroud, peste Thierry Henry! Atacantul lui AC Milan, cel mai bun marcator din istoria Franței

Franța a depășit o repriză grea cu ajutorul lui Olivier Giroud. În pericol să fie condusă la pauză, campioana mondială a dat lovitura în minutul 44, după golul înscris de vârful din Serie A.

Reușita de duminică a fost una specială pentru Giroud. Cu 52 de goluri înscrise pentru naționala Franței, atacantul care a fost în umba lui Karim Benzema l-a depășit pe Thierry Henry.

Olivier Giroud a ajuns la 52 de goluri în 116 apariții, în timp ce Thierry Henry a marcat de 51 de ori în 123 de partide.

Podiumul este completat de un alt nume mare: Antoine Griezmann a marcat 42 de goluri în 109 apariții.

Cum a arătat Franța cu Polonia: Lloris (cpt) – Kounde, Varane, Upamecano, Theo Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembele, Griezmann, Mbappe – Giroud.
Rezerve: Areola, Mandanda – Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Guendouzi, Kolo Muani, Konate, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout.
Selecționer: Didier Deschamps