Momentul pe care camerele TV nu l-au surprins: replica în italiană dată de Deschamps băncii argentiniene a aprins spiritele la marginea terenului

Manager Didier Deschamps of France. France v Australia, FIFA World Cup 2022, Group D, Football, Al Janoub Stadium, Al Wakrah, Qatar - 22 Nov 2022,Image: 739418135, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial Use Only, Model Release: no
Vezi galeria foto - 8 poze

Reprezentativa Argentinei a câştigat, duminică, pentru a treia oară Cupa Mondială la fotbal, învingând în finala din Qatar, disputată pe stadionul Lusail, cu scorul de 4-2 la lovituri de departajare (3-3 după prelungiri), Franţa, campioana din 2018.

Partida a fost dominată de sportivitate, însă un moment putea degenera într-un scandal în toată regula.

După al doilea gol al lui Kylian Mbappe, cu 7 minute înainte de final, Didier Deschamps s-a îndreptat către banca sud-americanilor și și-a dus degetul la gură.

Francezul, care nu știe limba spaniolă, le-a transmis în italiană câteva cuvinte celor de pe banca Argentinei: ”Stai muto!”, în traducere ”tăceți din gură”.

Nu e primul caz când argentinienii sunt acuzați de lipsă de fair-play. La finalul loviturilor de departajare cu Olanda, jucătorii Argentinei, în special Nicolas Otamendi, au fost surprinși bucurându-se în fața adversarilor, dărâmați de eliminare. Aspru criticat, Nicolas Otamendi s-a apărat la conferința de presă.

„Era unul, care la fiecare lovitură de departajare spunea ceva către jucătorul nostru care se pregătea să execute. Acum înțelegeți?”

Argentina și Franța s-au duelat de 15 ori în istorie și pentru a 5-a oară la Cupa Mondială. În întâlnirile directe de până acum, cifrele sunt de partea Franței, care a câștigat de șase ori.

Ce a spus Emmanuel Macron după finală?

„Les Bleus ne-au făcut să visăm” a reacţionat preşedintele Emmanuel Macron pe Twitter, duminică seara, după înfrângerea Franţei în faţa Argentinei, în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Selecţionata condusă de Lionel Messi a învins-o pe cea al cărei lider este Kylian Mbappe, cu 4-2 la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal, 3-3, la finalul prelungirilor.

După înfrângere, şeful statului francez, care a asistat la meci din tribune, a încercat de mai multe ori, luându-l în braţe, să-l consoleze pe Kylian Mbappe, foarte trist după un meci în care a marcat de trei ori (plus o lovitură de departajare transformată).

Publicat: 19 12. 2022, 11:44