Luis Enrique a pregătit în detaliu duelul cu Maroc, din optimile Mondialului: „Loviturile de departajare nu sunt o loterie”

Luis Enrique se așteaptă ca Maroc să pună probleme Spaniei, în meciul direct din optimile Campionatului Mondial.

Selecționerul ibericilor nu exclude nici loviturile de departajare într-un duel în care Spania pornește în mod normal cu prima șansă. Asta chiar dacă tocmai a fost învinsă surprinzător de revelația Japonia, scor 1-2.

Argentina și Olanda sunt primele reprezentative ajunse în sferturile turneului final din Qatar, după ce au trecut în prima fază eliminatorie de Australia, respectiv Statele Unite.

Luis Enrique, gata de bătălia dintre Maroc și Spania: „Loviturile de departajare nu sunt o loterie!”

Luis Enrique pregătește în detaliu duelul pe care Spania îl are cu Maroc și a subliniat că „loviturile de departajare nu sunt o loterie”.

„120 de minute sunt în regulă pentru mine, la fel ca penalty-urile. Loviturile de departajare nu sunt o loterie. Sunt câștigate de echipa care își controlează mai bine emoțiile și cea care are calitatea mai bună sau portarul mai experimentat”, a spus Luis Enrique.

În optimile de finală ale Cupei Mondiale, Spania va întâlni Maroc, pentru că a obținut calificarea de pe locul secund. Dacă trec de Maroc, spaniolii ar putea întâlni Portugalia în sferturile de finală.

Dacă încheia grupa pe prima poziție, Spania ar fi întâlnit Croația în optimi și, probabil, Brazilia în sferturi.