Imagini incredibile în Qatar! Un fan a intrat pe teren la meciul Portugalia – Uruguay cu steagul LGBTQ+, iar acum riscă închisoarea! Ce mesaje a mai transmis | FOTO

A protester enters the field of play. Portugal v Uruguay, FIFA World Cup 2022, Group H, Football, Lusail Stadium, Al Daayen, Qatar - 28 Nov 2022,Image: 740789436, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial Use Only, Model Release: no

Meciul dintre Portugalia și Uruguay, scor 2-0, de la Campionatul Mondial din Qatar nu a fost lipsit de incidente.

Portugalia a întâlnit-o pe Uruguay, scor 2-0, în Grupa H de la Campionatul Mondial din Qatar, iar în timpul partidei a avut loc un incident în care a fost implicat un spectator.

Un spectator mai curajos a decis să încalce regulile impuse de organizatorii Campionatului Mondial din Qatar și de FIFA și a intrat pe teren în timpul partidei jucate de selecționata Portugaliei cu Uruguay.

În minutul 51 al meciului Portugalia – Uruguay arbitrul a oprit jocul pentru câteva secunde, din cauza unui suporter care a pătruns pe suprafața de joc ca să protesteze.

Acesta a fluturat în fața spectatorilor și jucătorilor aflați pe stadion un steag în culorile curcubeului, semn de susținere al comunității LGBTQ+, lucru care îi poate aduce închisoarea „rebelului” deoarece acest subiect este sensibil în Qatar.

„De la meci, direct în închisoare”, ”Cred că trebuie să-și sune toți cunoscuții pentru a face rost de bani pentru a plăti amenda” sau ”Mulțumesc pentru nimic. Iar vom avea 60 de minute de prelungire” au fost doar câteva dintre reacții.

Pe lângă steagul în culorile curcubeului, fanul care a pătruns în teren avea scris pe tricou simbolul Superman, dar și următoarele mesaje: „Save Ukraine” (Salvați Ucraina) și „Respect pentru femeile din Iran”.

Publicat: 28 11. 2022, 23:08
Actualizat: 28 11. 2022, 23:09