Harry Kane se simte distrus după ce a ratat penalty-ul care a eliminat-o pe Anglia de la Campionatul Mondial: „Va trebui să trăiesc toată viața cu această vină”

Anglia a fost eliminată de la Cupa Mondial din Qatar, după ce a pierdut sfertul de finală împotriva Franței, scor 1-2.

Pentru naționala „cocoșului galic” au marcat Aurelien Tchouameni și Olivier Giroud, în timp ce golul de onoare al englezilor a fost marcat de către Harry Kane, din lovitură de la 11 metri.

Atacantul celor de la Spurs ar fi putut trimite meciul în prelungiri, însă cel de-al doilea penalty pe care l-a executat a fost ratat, dezvăluind la finalul partidei că este devastat de tot ce s-a întâmplat.

Harry Kane a încercat să explice ce s-a întâmplat în minutul 84, când a ratat penalty-ul care a eliminat naționala Angliei de la Campionatul Mondial.

Atacantul în vârstă de 29 de ani, care l-a egalat pe Wayne Rooney în topul golgheterilor all-time ai primei reprezentative, s-a declarat extrem de dezamăgit de lovitura de la 11 metri pe care a executat-o.

„Nu sunt genul de jucător care se gândește foarte mult la asta. Mă pregătesc la fel chiar dacă am un penalty sau două penalty-uri într-un joc. Nu pot da vina pe pregătirea mea sau pe amănuntele de dinaintea jocului. Am avut încredere că voi marca, dar nu am executat așa cum mi-aș fi dorit.

Cu siguranță va trebui să trăiesc toată viața cu această vină și să îmi asum responsabilitatea, dar tot ce putem face este să fim mândri unul de altul și să știm că echipa are un viitor promițător”, a transmis Harry Kane, potrivit Reuters.

Publicat: 11 12. 2022, 17:37