Franța, campioana en-titre, ghinion incredibil la Mondial! Gol încasat după doar 9 minute și încă o accidentare serioasă

Franța, campioana mondială en-titre, are un ghinion incredibil la această ediție a turneului final. A debutat în meciul cu Australia cu un gol încasat rapid și o accidentare serioasă.

Meciul dintre Franța și Australia s-a jucat marți seară, în cadrul primei runde din Grupa D la Campionatul Mondial 2022 din Qatar, iar campioana en-titre s-a impus cu scorul de 4-1, după golurile marcate de către Rabiot (min. 27), Giroud (min. 32, min. 71), respectiv Mbappe (min. 68). Pentru australieni a marcat Goodwin, în minutul 9.

După nici zece minute din această întâlnire, Australia a deschis scorul prin Craig Goodwin, după o centrare perfectă a lui Mathew Leckie de pe partea dreaptă.

În momentul centrării, Lucas Hernandez (26 de ani, Bayern Munchen) a căzut de lângă Mathew Leckie și a acuzat o accidentare serioasă, deși în primă fază a părut că a simulat. Cel mai probabil, acesta s-a lovit foarte tare la genunchi în momentul căderii.

Francezul a primit rapid îngrijiri medicale și a anunțat staff-ul că nu mai poate continua.

Selecționerul Didier Deschamps l-a înlocuit pe Lucas Hernandez cu fratele său, Theo Hernandez (25 de ani, AC Milan), în minutul 13, după ce jucătorul lui Bayern Munchen a fost ajutat să iasă de pe teren de către echipa medicală.

Theo Hernandez a intrat totuși cu noroc. Acesta a oferit un assist la golul marcat de către Adrien Rabiot, în minutul 27.

Nu este prima problemă de lot pe care o întâmpină selecționerul campioanei mondiale. Karim Benzema s-a accidentat la antrenament, cu trei zile înainte de debutul la Cupa Mondială.

Lotul Franței la Campionatul Mondial 2022 din Qatar:

• Portari: Alphonse Areola (West Ham), Hugo Lloris (Tottenham), Steve Mandanda (Rennes)
  • Fundași: Lucas Hernandez (Bayern Munchen), Théo Hernandez (AC Milan), Axel Disasi (AS Monaco), Ibrahima Konaté (Liverpool), Jules Koundé (FC Barcelona), Benjamin Pavard (Bayern Munchen), William Saliba (Arsenal), Dayot Upamecano (Bayern Munchen), Raphaël Varane (Manchester United)
  • Mijlocași: Eduardo Camavinga (Real Madrid), Youssouf Fofana (Monaco), Mattéo Guendouzi (OM), Adrien Rabiot (Juventus), Aurélien Tchouaméni (Real Madrid), Jordan Veretout (OM)
  • Atacanți: Karim Benzema (Real Madrid), Kingsley Coman (Bayern Munich), Ousmane Dembélé (FC Barcelona), Olivier Giroud (AC Milan), Antoine Griezmann (Atlético de Madrid), Kylian Mbappe (PSG), Randal Kolo Muani (Eintracht Frankfurt), Marcus Thuram (Borussia Mochengladbach)
Publicat: 22 11. 2022, 21:26
Actualizat: 22 11. 2022, 23:00