Dezastru pentru Cristiano Ronaldo! Portughezul este în cea mai slabă echipă a Cupei Mondiale din Qatar. Veste șoc pentru un campion mondial

Cristiano Ronaldo of Portugal Korea Republic v Portugal, FIFA World Cup 2022, Group H, Football, Education City Stadium, Doha, Qatar - 02 Dec 2022,Image: 741901035, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial Use Only, Model Release: no

Cristiano Ronaldo a fost inclus în cea mai slabă echipă a Cupei Mondiale din Qatar, după ce a ajuns inclusiv pe banca de rezerve a Portugaliei.

În această formație și-a găsit loc însă și campionul mondial Lautaro Martinez, care face pereche chiar cu Ronaldo, în linia de atac.

„Când am vorbit cu el de curând nu am discutat despre Cupa Mondială. Am vorbit despre viața personală și despre familia sa. Nu vreau să vorbesc în numele lui, însă nu m-aș declara surprins dacă s-ar retrage”, a declarat fostul coechipier al lui Cristiano Ronaldo de la Manchester United, Patrice Evra, potrivit Sky Sports.

Cristiano Ronaldo, în cea mai slabă echipă a Campionatului Mondial

Cristiano Ronaldo n-a prins un turneu final grozav, iar fostul jucător al lui Manchester United a mai primit o veste proastă: a fost inclus de Sofa Score în cea mai slabă formație a turneului final din Qatar.

Cea mai slabă echipă a Campionatului Mondial: Mendy (Senegal) – Dest (Statele Unite), Glik (Polonia), Diallo (Senegal), Bereszynski (Polonia) – Leckie (Australia), Hwang (Coreea de Sud), Irvine (Australia), Vargas (Elveția) – Martinez (Argentina), Ronaldo (Portugalia).

Cristiano Ronaldo, rezervă în ultimele două meciuri de la Cupa Mondială

La Cupa Mondială din Qatar, fotbalistul în vârstă de 37 de ani a fost titular în cele trei meciuri disputate în faza grupelor (3-2 cu Ghana, 2-0 cu Uruguay și 1-2 cu Coreea de Sud), apoi selecționerul Fernando Santos, plecat între timp de pe banca lusitanilor, l-a trecut pe banca de rezerve.

În ultimele două meciuri de la turneul final, Cristiano Ronaldo a fost rezervă și a bifat numai 16, respectiv 39 de minute, cu Elveția (6-1) și Maroc (0-1).

Publicat: 20 12. 2022, 17:47
Actualizat: 20 12. 2022, 17:51