„Continuați să cântați, băieți!”. Regele Filip al VI-lea al Spaniei a făcut spectacol în vestiarul naționalei lui Luis Enrique. La plecare a luat tricoul unui fotbalist

Regele Felipe al VI-lea al Spaniei s-a deplasat în vestiarul selecţionatei ţării sale pentru a-i felicita pe jucători pentru victoria zdrobitoare din partida de debut cu Costa Rica.

La Doha, Spania a deschis scorul prin Dani Olmo, în minutul 11, şi l-a majorat în minutul 21, când Marco Asensio a reluat în plasă centrarea lui Jordi Alba. Scorul pauzei a fost stabilit de Ferran Torres, dintr-un penalti, în minutul 31.

Acelaşi Ferran Torres a reuşit dubla cu un gol înscris în minutul 54. Gavi a înscris spectaculos, cu un drop, în minutul 74, pentru 5-0, urmat de Soler, cu gol în minutul 90, iar ultimul gol al meciului a fost opera lui Alvaro Morata, în minutul 90+2.

Spania, campioana mondială din 2010, a stabilit cel mai mare scor de până acum la CM 2022, după un meci în sens unic cu Costa Rica.

Când a intrat în vestiar fotbaliștii cântau. „Seguid cantando, hombre” (Continuați să cântați, băieți!), le-a transmis Regele Filip al VI-lea al Spaniei.

„În viaţa mea am asistat la o partidă a selecţionatei cu un astfel de rezultat. Am fost încântaţi, la fel ca toţi ceilalţi. În afara rezultatului, ne-a făcut plăcere să vă urmărim cum jucaţi”, a le-a spus cu această ocazie suveranul spaniol componenţilor La Roja.

„Nu sunt un expert, dar un am văzut nicio greşeală („eu da”, l-a completat selecţionerul Luis Enrique, aflat alături). A fost o adevărată bucurie, un spectacol şi este frumos să începi aşa, deşi, evident, este un drum lung de parcurs”, a subliniat regele Felipe al VI-lea. La plecare a luat tricoul unui fotbalist.

Preşedintele Guvernului spaniol, Pedro Sanchez, a felicitat la rândul său naţionala ţării sale printr-un mesaj postat pe Twitter: „Debut impresionant pentru Spania la Cupa Mondială. Ce joc grozav! Felicitări întregii echipe pentru această victorie istorică. Până la următoarea! #VamosEspana!”.

Publicat: 24 11. 2022, 09:55
Actualizat: 24 11. 2022, 09:56