Ce titrează presa din Argentina, după ce Leo Messi & Co. au reușit să câștige Campionatul Mondial din Qatar: „Cupa este în mâinile celor mai buni dintre toți”

Joie des joueurs de l'équipe l'Argentine aprés la séance de tirs au but Lionel "Leo" Messi (ARG) au match de football de quart de finale opposant l'Argentine aux Pays-Bas lors de coupe de Monde au stade Lusail à Doha au Qatar, le 9 décembre 2022. L'Argentine bat les Pays-Bas aux Tirs au but 4 - 3 après un match nul 2-2. © Jean-Baptiste Autissier/Panoramic/Bestimage FIFA World Cup Qatar 2022, Quarterfinal match between Netherlands and Argentina at Lusail Stadium on December 9, 2022 in Lusail City, Qat
Vezi galeria foto - 9 poze

Argentina a devenit pentru a treia oară în istorie campioana lumii la fotbal!

Pumele” au reușit să învingă Franța în ultimul act, 4-2 la loviturile de departajare, după ce Gonzalo Montiel a marcat golul decisiv.

Presa din Argentina a erupt și a ținut să îi felicite pe cei 26 de jucători prezenți în Qatar, dar și staff-ul și pe selecționerul Lionel Scaloni.

„Thriller-ul” de pe stadionul Lusail a început cu cele două goluri ale Argentinei din prima repriză. În cea de-a doua repriză, Kylian Mbappe a ieșit la rampă și a egalat pentru a trimite partida în prelungiri. În cele două reprize suplimentare, ambele echipe au mai marcat câte un gol, iar partida s-a decis la prelungiri, „pumele” reușind să se impună, după reușita decisivă a lui Gonzalo Montiel.

Ole: SUNTEM CAMPIONI MONDIALI! Argentina a învins Franța la penalty-uri și este campioană mondială. Argentina este campioană mondială. A costat, am suferit mult, dar a meritat mai mult. După finala epică (2-2 în 90 și 3-3 cu prelungiri), naționala a devenit mare la penalty-uri, Dibu a blocat unul și Mondialul 2022 este vopsit în albastru-alb. Cupa, acum da, acum în sfârșit, în mâinile celor mai buni dintre toți: Lionel Andrés Messi o va ridica.

TyCSports: Echipa națională a Argentinei este campioană mondială! După ce a remizat 3-3 cu Franța, „Albiceleste” a câștigat cu 4-2 la penalty-uri și a câștigat finala Cupei Mondiale din Qatar 2022. Două goluri ale lui Lionel Messi și unul de la Ángel Di María pentru echipa lui Lionel Scaloni în timp ce Kylian Mbappé a marcat cele trei goluri pentru francezii.

LPM: Naționala Argentinei a înfruntat Franța pe stadionul Lusail pentru finala Cupei Mondiale. După ce au egalat cu 3-3 în meci, au câștigat-o la penalty-uri. Montiel a lovit penalty-ul final.

Bola VIP: Argentina campioană mondială! Echipa lui Messi a învins Franța la penalty-uri și a adăugat a treia stea în Qatar 2022.  Naționala Argentinei obține a treia ei Cupă Mondială cu victoria împotriva Franței în finala Cupei Mondiale din 2022.

Publicat: 18 12. 2022, 21:02
Actualizat: 18 12. 2022, 21:10