Cât de tare l-a afectat pe Neymar eliminarea de la Campionatul Mondial din Qatar: „Sunt distrus psihic. Este înfrângerea care m-a durut cel mai tare”

Neymar of Brazil looks dejected after their sides' elimination from the tournament after a penalty shoot out loss during the FIFA World Cup Qatar 2022 quarter final match between Croatia and Brazil at Education City Stadium on December 09, 2022 in Doha, Qatar. Croatia v Brazil - Quarter Final - FIFA World Cup- Doha, Qatar - 10 Dec 2022,Image: 743639804, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Brazilia a fost eliminată de la Campionatul Mondial din Qatar, după ce a pierdut partida contra Croației din sferturile de finală ale competiției.

Partida s-a decis la loviturile de departajare, după ce scorul în timpul regulamentar a fost 0-0. În minutul 105, Neymar a deschis scorul, însă Petkovic a trimis meciul la penalty-uri în cu golul său din repriza secundă de prelungiri. De la punctul cu var, toți cei patru croați au reușit să marcheze, însă Rodrygo și Marquinhos nu l-au putut învinge pe Livakovic.

Printre cei mai afectați jucători din lotul Braziliei a fost Neymar. Fotbalistul celor de la PSG a izbucnit în lacrimi și pentru minute bune a stat pe gazon, fiind extrem de supărat pentru eliminarea de la Campionatul Mondial.

Neymar este încă afectat de eliminarea Braziliei de la Campionatul Mondial din Qatar: „Sunt distrus psihic. Este înfrângerea care m-a durut cel mai tare”

La o zi de la înfrângerea contra Croației, Neymar și-a găsit puterea să transmită un mesaj pe rețelele de socializare.

Fotbalistul în vârstă de 30 de ani s-a arătat extrem de dezamăgit de eliminare, dezvăluind că este distrus din punct de vedere psihic.

„Sunt distrus psihic. Aceasta a fost cu siguranță înfrângerea care m-a durut cel mai tare, care m-a paralizat timp de zece minute, care m-a făcut să mă prăbușesc și să plâng încontinuu. O să doară mult timp, din păcate.

Am luptat până la final. De asta sunt mândru de coechipierii mei pentru că au dat dovadă de angajament și dăruire. Acest grup merita, noi meritam, Brazilia merita, dar nu aceasta a fost voia lui Dumnezeu.

A meritat fiecare sacrificiu făcut. Mulțumim tuturor pentru sprijinul acordat. Din păcate, nu am reușit. O să doară mult timp. Mulțumesc lui Dumnezeu, mi-a dat totul și nu mă pot plânge”, a transmis Neymar pe rețelele sociale.

Publicat: 10 12. 2022, 18:50