Care a fost cel mai frumos gol de la Cupa Mondială 2022! Anunțul FIFA, după votul fanilor! VIDEO

Teammates celebrate with Brazil's Richarlison after he scored his second goal during the World Cup group G soccer match between Brazil and Serbia, at the Lusail Stadium in Lusail, Qatar, Thursday, Nov. 24, 2022. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)
Vezi galeria foto - 5 poze

FIFA a anunțat care a fost cel mai frumos gol înscris la Cupa Mondială 2022 din Qatar.

Reușita lui Richarlison din meciul cu Serbia a fost votată ca fiind câștigătoare în viziunea votanților. Brazilia a întâlnit Serbia în primul meci de la Cupa Mondială, iar Richarlison a înscris ambele goluri ale meciului.

Cel de-al doilea a fost extraordinar, dintr-o foarfecă laterală, din centrarea lui Vinicius. Reușita atacantului celor de la Tottenham a primit cele mai multe voturi, potrivit anunțului făcut de FIFA.

Brazilia s-a impus cu 2-0, iar în minutul 73, la scorul de 1-0, Richarlison a primit o pasă de la Vinicius, a preluat înalt și a reușit o foarfecă laterală, mingea intrând în poarta lui Vanja Milinkovic-Savic.

Richarlison e cotat la 50 de milioane de euro, potrivit transfermarkt.com.

Brazilia a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022 de Croația, 1-1, 2-4 la loviturile de departajare. „Este o înfrângere dureroasă, dar sunt împăcat cu mine însumi. După cum am spus, ciclul meu s-a terminat. Am spus-o acum peste un an și jumătate și nu sunt un om de două cuvinte. Nu mă jucam cu vorbele ca să câștig și apoi să fac o dramă pentru a rămâne, oricine mă cunoaște o știe” spunea selecționerul Tite, la conferința de presă de după meci.

Publicat: 23 12. 2022, 23:34
Actualizat: 23 12. 2022, 23:35