Brazilia – Coreea de Sud 4-1, în optimile Campionatului Mondial din Qatar | Neymar și compania au obținut fără emoții calificarea așteptată în sferturi!

Doha, Qatar - sport - Soccer - Qatar 2022- Fifa World Cup - Brazil vs South Korea - round of 16 - Stadium 974. In the pic: goal Brasil - Vinicius Junior (Brazil) 1-0 Qatar 2022 - FIFA World Cup - Brazil vs South Korea, Doha - 05 Dec 2022,Image: 742506768, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 7 poze

Partida dintre Brazilia și Coreea de Sud s-a disputat luni seară, în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, iar brazilienii s-au impus cu scorul de 4-1.

Vinicius a deschis scorul încă din minutul 7, iar Neymar a majorat diferența după doar șase minute, din penalty.

Richarlison a dus scorul la 3-0 în minutul 29, după o centrare foarte bună a lui Thiago Silva. Tot în prima repriză, în minutul 36, Vinicius i-a pasat lui Paqueta pentru scorul de 4-0.

Coreenii au redus din diferență în minutul 76, cu un gol superb al lui Paik Seung-Ho, din afara careului.

În urma acestei victorii, Brazilia a obținut calificarea în sfertuile de finală ale Cupei Mondiale, fază competițională în care o vor întâlni pe Croația.

Meciurile din sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar:

Olanda – Argentina
Croația – Brazilia
Anglia – Franța
Maroc/Spania (6 decembrie, ora 17:00) – Portugalia/Elveția (6 decembrie, ora 21:00)

FINAL: Brazilia – Coreea de Sud 4-1

Min. 90+4: Final de meci! Brazilia se califică în sferturi!

Min. 81: Dublă schimbare pentru Brazilieni: ies Alisson și Neymar, intră Weverton și Rodrygo.

Min. 80: Schimbă coreenii: iese Cho Gue-Sung, intră Hwang Ui-Jo.

Mn. 76: GOOOL COREEA! Paik Seung-Ho reduce din diferență cu un gol superb din afara careului.

Min. 74: Schimbare pentru coreeni: iese Lee Jae-Sung, intră Lee Kang-In.

Min. 72: Dublă schimbare pentru brazilieni: ies Danilo și Vinicius, intră Bremer și Martinelli.

Min. 65: Schimbare pentru Coreea: iese Hwang In-Beom, intră Paik Seung-Ho.

Min. 63: Schimbare în echipa Braziliei: iese Militao, intră Dani Alves.

Min. 46: Dublă schimbare pentru Coreea: ies Kim Jin-Su și Jung Woo-Young, intră Hong Chul și Son Jun-Ho.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45: Pauză!

Min. 36: GOOOL BRAZILIA! Vinicius îi pasează perfect în careu lui Paqeta, iar mijlocașul înscrie cu un șut la colțul lung!

Min. 29: GOOOL BRAZILIA! Richarlison înscrie din apropierea punctului cu var, după o centrare foarte bună a lui Thiago Silva!

Min. 13: GOOOL BRAZILIA! Neymar transformă fără probleme și majorează diferență.

Min. 11: Richarlison este faultat în careu și arbitrul dictează penalty pentru Brazilia!

Min. 7: GOOOL BRAZILIA! Rapinha i-a centrat perfect lui Vinicius, în careu, iar acesta a trimis puternic în poarta coreenilor.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Brazilia: Alisson – Militao, T. Silva, Marquinhos, Danilo – Casemiro – Paqueta, Neymar – Rapinha, Richarlison, Vinicius Junior
Rezerve: Weverton, Ederson – Antony, Bremer, Bruno Guimaraes, Dani Alves, Eerton Ribeiro, Fabinho, Fred, Martinelli, Pedro, Rodrygo
Selecționer: Tite

Coreea de Sud: S. Kim – H. Kim, J. Kim, Y. Kim, S. Kim – Lee, Jung, B. Hwang, C. Hwang – Cho, Heung-Min Son
Rezerve: Jo Hyeon-Woo, Bum-Keun Song – Cho Yu-Min, Hong Chul, Hwang Ui-Jo, Jeong Woo-Yeong, Kim Tae-Hwan, Kwon Chang-Hoon, Kwon Kyung-Won, Lee Kang-In, Na Sang-Ho, Song Min-Kyu, Son Jun-Ho, Yoon Jong-Gyu
Selecționer: Paulo Bento

Publicat: 05 12. 2022, 22:55