Alertă în echipa Portugaliei! Cristiano Ronaldo a făcut o criză de nervi și a anunțat că pleacă de la Campionatul Mondial din Qatar

Portugal's forward #07 Cristiano Ronaldo warms up during the Qatar 2022 World Cup round of 16 football match between Portugal and Switzerland at Lusail Stadium in Lusail, north of Doha on December 6, 2022.,Image: 742816879, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 5 poze

Cristiano Ronaldo, atacantul în vârstă de 37 de ani al echipei naționale a Portugaliei, a avut o ieșire nervoasă după ce a fost anunțat că nu va fi titular în meciul cu Elveția.

Partida dintre Portugalia și Elveția s-a disputat marți seară, în cadrul optimilor de finală de la Campionatul Mondial din Qatar, iar portughezii s-au impus cu scorul de 6-1 și au obținut calificarea în sferturi.

În următoarea fază competițională, Portugalia va întâlni Maroc, echipă care a eliminat-o pe Spania.

Până la partida din sferturi, însă, situația este una tensionată în cadrul echipei naționale a Portugaliei.

La meciul cu Elveția, Cristiano Ronaldo a fost ținut rezervă de către selecționerul Fernando Santos și a fost introdus pe teren în minutul 74, în locul lui Joao Felix.

Când a aflat că va fi rezervă, Cristiano Ronaldo ar fi avut o ieșire nervoasă, potrivit record.pt, și chiar ar fi amenințat că va pleca de la Campionatul Mondial din Qatar dacă selecționerul nu apelează la el.

Selecționerul Fernando Santos a negat conflictul cu Cristiano Ronaldo

După meciul cu Elveția, Fernando Santos a venit cu câteva explicații și a negat un posibil conflict cu starul portughez.

„Am explicat deja, nu o să o mai fac o dată. Sunt jucători diferiți (n.r. Cristiano Ronaldo și Goncalo Ramos). A fost o strategie de joc, toți jucătorii sunt diferiți. Am ales să joc cu Dalot și Guerreiro, cu toate astea Cancelo e un jucător fabulos. De asta am crezut că vom avea nevoie pentru acest meci cu Elveția.

Nu există nicio problemă între Fernando Santos și căpitanul echipei naționale (n.r. Cristiano Ronaldo). Suntem prieteni de mulți ani. Este un adevărat exemplu pentru un mare căpitan”, a spus Fernando Santos, după meciul cu Elveția.

Publicat: 08 12. 2022, 12:35