Cunoscutul conducător din Superliga a dat cărțile pe față! Pe cine vrea campioana României: „Mi-aș dori foarte mult să-l câștige!”
This browser does not support the video element.
CORESPONDENȚĂ DIN ANTALYA. Daniel Niculae a dat cărțile pe față pentru ProSport și a mărturisit că și-ar dori să o vadă pe Rapid campioana României.
Fostul jucător și conducător al Rapidului lasă de înțeles că bătălia pentru titlu s-ar putea da această dată până în ultimul moment, având în vedere echilibrul de la vârful ierarhiei.
Daniel Niculae o vrea pe Rapid campioana României: „Suntem competitoare, dar mi-aș dori foarte mult!”
Daniel Niculae a rămas cu sufletul alături de Rapid, acolo unde este în continuare extrem de iubit mai ales de suporteri, după golurile de excepție pe care le-a înscris și în cupele europene.
Aflat acum la Hermannstadt, în bătălia pentru evitarea retrogradării, Niculae aruncă un ochi și spre lupta la titlu din Superliga. Iar fostul mare atacant nu se ascunde și visează ca Rapid să ia titlul în 2026.
La fel ca Dinamo, Rapid și-a încheiat stagiul de pregătire din Antalya, iar acum giuleștenii sunt cu gândul doar la primul meci oficial din acest an, cel cu codașa Metaloglobus. Ultima clasată din Superliga a fost și ea în cantonament în Turcia.
„Suntem totuși competitoare și îmi este greu… mi-aș dori foarte mult dacă ar fi să intre Rapid în play-off să fie în această bătălie pentru campionat și să-l și câștige”, a recunoscut Daniel Niculae, într-un interviu oferit pentru ProSport în cantonamentul din Antalya al echipei din Sibiu.
- 39 de puncte are Rapidul lui Costel Gâlcă. Formația din Giulești este pe locul al doilea în Superliga, la un singur punct de liderul Universitatea Craiova.
Finalul de sezon în Superliga poate fi incendiar: „Situația este foarte sensibilă!”
Conducătorul lui Hermannstadt se așteaptă la un final de sezon incendiar, mai ales că accidentările și suspendările ar putea să fie o mare problemă pentru echipele de top din Superliga.
Daniel Niculae nu uită nici de faptul că se vor înjumătăți punctele, iar acest lucru ar putea fi un mare avantaj mai ales pentru FCSB, care a început sezonul mult sub așteptări.
În acest moment, pe locurile care duc în play-off se află Universitatea Craiova, Rapid, revelația FC Botoșani, Dinamo, FC Argeș și Oțelul Galați. Iar Gabriel Berceanu a realizat în ProSport o analiză inedită a luptei pentru primele locuri la final de 2025.
„Mai sunt foarte multe etape, pe urmă se înjumătățesc punctele. Pe final de sezon apar accidentări, suspendări. Și situația este foarte sensibilă și greu de gestionat. Cine va gestiona foarte bine, cu siguranță acela va fi sprinterul care va câștiga campionatul”, a punctat fostul atacant din Giulești.
- 31 de puncte are FCSB, campioana României din ultimele două sezoane. Roș-albaștrii sunt la 8 puncte de Rapid, însă acestea ar putea fi doar 4, după înjumătățirea de la finalul sezonului regular