Victorie mare pentru Metal Galați

La primul meci în Liga Campionilor, Metal Galați a umilit „naționala“ Poloniei la ea acasă: 3:0 (10, 18, 14). Trupa lui Zoran Terzic este lider în Grupa C. Campioana României este lider în grupa C, după prima rundă din Champions League, având setaveraj mai bun decât Bergamo, care a câștigat cu 3:2 la Istanbul. Debutul meciului din Polonia a fost amânat de o pană de curent, doar reflectoarele de deasupra tribunei funcționând. După circa 45 de minute, răstimp în care jucătoarele ambelor echipe au schimbat mingi în beznă, partida a putut să înceapă. Incidentul nu a afectat trupa lui Zoran Terzic, care a reușit, în 65 de minute, să „demoleze” pe Fakro Muszynianka, cu numeroase internaționale poloneze, chiar la ea acasă. Cu Brizitka Molnar omniprezentă la finalizare, inclusiv din linia a doua, cu May Martinez și Ivana Djerisilor atacând când de pe stânga, când de pe dreapta, Metal a adunat punct după punct. Și cum serviciile ridicătoarei Frauke Dirickx, Alinei Albu și colegelor lor au fost impecabile, iar căpitanul Alida Marcovici și tânăra Nneka Onyejekwe au neutralizat ofensiva adversă prin blocaje sigure, departajarea s-a făcut lesne – Fakro a condus în doar trei rânduri!

Niciun set pierdut în șapte meciuri

Diferența de scor, mai ales din primul set (25-10), a dovedit că Metal are șanse să treacă de grupele Ligii, măcar de pe locul 3. „Visez să câștig Liga într-o zi. Deocamdată vreau să ne calificăm în faza următoare“, mărturisea recent Terzic. Seria de succese fără set pierdut – șase în campionat și unul în Ligă, aseară – îi susțin afirmația.
Miercurea viitoare, în Sala Rapid, Metal va întâlni formația turcă Vakifbank Istanbul, care a pierdut (2:3) acasă, alaltăieri, cu Bergamo (Italia).

Publicat: 07 11. 2008, 09:25
Actualizat: 07 11. 2008, 09:27