Tricolorul e tot mai sus! Ploieștenii au câștigat și Cupa României, astfel că au realizat eventul în voleiul masculin românesc

Așa cum CSM București a fost echipa momentului în voleiul feminin românesc (trupa in Capitală cucerind și campionatul, și Cupa), la masculin dubla coroană a sezonului s-a așezat cuminte pe fruntea ploieștenilor de la Tricolorul. Conduși din teren de aceiași excelenți Laurențiu Lică și Bogdan Olteanu, prahovenii au câștigat miercuri Cupa României, scor 3-2 în finala cu Arcada Galați. Tricolorul își încununează astfel sezonul cu al doilea trofeu, după ce își adjudecase și titlul național.

Turneul Final 4 al Cupei României s-a disputat la Galați, iar finala a fost una care s-a ridicat la înălțimea celor mai pretențioși fani. Pe seturi, scorul a fost 25-18, 23-25, 21-25, 25-20, 15-9 în favoarea ploieștenilor. Lică (24 p), Olteanu (21 p), Bissette (14 p), Jorna (13 p) au fost cei mai eficienți de la Tricolorul. Galațiul a strălucit prin Kovacevic (21 p) și Gontariu (16 p).

Finala Cupei României a fost ultimul meci pentru Bogdan Olteanu. Valorosul jucător român, unul dintre cei mai importanți din ultima decadă, a anunțat că se va retrage.

Publicat: 02 05. 2018, 22:13
Actualizat: 02 05. 2018, 22:24