Știm echipele promovate în Diviza A1 la volei feminin. Rapid a tremurat până în ultima clipă, dar s-a impus în decisiv și revine pe prima scenă

La finalul sezonului în Divizia A2, la volei feminin, CSM Târgu Mureș, FC Argeș, CS Medgidia și Rapid București au promovat în prima ligă. Târgu Mureș și FC Argeș au triumfat în Seria de Vest, iar celelalte doup în Seria de Est.

După ce au câștigat în meciurile de vineri și sâmbătă, CSM Tâgu Mureș și FC Argeș s-au duelat în ultima zi a playoff-ului pentru titlul de regină în Seria Vest. Gazdele playoff-ului a triumfat cu 3-0 în dauna formației din Argeș, dar cele două echipe merg braț la braț în Divzia A.

În sala din Medgidia, echipa locală a încheiat perfect stagiunea, fără să piardă vreun set! CS Medgidia a defilat și în playoff, reușind să câștige cu 3-0 contra echipelor Gloria Buzău, Rapid și CSO Voluntari. Formația din Medgidia a promovat în premieră în Divizia A.

Rapid și-a asigurat promovarea după un meci pe viață și pe moarte cu Gloria Buzău. Cele două aveau câte o victorie după primele două zile, astfel că partida de duminică a fost decisivă. După ce au condus cu 2-0, fetele din Giulești s-au văzut egalate, iar partida a ajuns în setul decisiv. Buzăul n-a avut puterea să-și adjudece și al cincilea set. Rapid a învins cu 3-2, după 15-12 în decisiv, astfel că a prims ultimul tichet pentru Divizia A.