Știința Bacău a câștigat și la Bratislava

Dintre echipele românești de volei care au jucat ieri (miercuri) meciuri în cupele europene doar Știința Bacău a reușit să iasă învingătoare de pe teren. Participantă la Cupa CEV (16-imi), trupa lui Florin Grapă a câștigat și pe terenul lui Slovan UK Bratislava - 3:0 (19, 21, 25) - după ce reușise un succes la fel de clar acum o săptămână, acasă (3:0 / 25-20, 25-23, 25-23).

Dintre echipele românești de volei care au jucat ieri (miercuri) meciuri în cupele europene doar Știința Bacău a reușit să iasă învingătoare de pe teren. Participantă la Cupa CEV (16-imi), trupa lui Florin Grapă a câștigat și pe terenul lui Slovan UK Bratislava – 3:0 (19, 21, 25) – după ce reușise un succes la fel de clar acum o săptămână, acasă (3:0 / 25-20, 25-23, 25-23). Dinamo, în schimb, a pierdut la București, și al doilea meci cu Zeiler Koniz (Elveția): 2:3 (19, 22, -17, -18, -11). În primul bucureștencele se înclinaseră cu 1:3 (-17, 15, -17, -14). Ele vor continua în Challenge Cup, acolo unde s-au calificat marți Unic Piatra Neamț și CSU Medicina Tg. Mureș.
La masculin, eșecuri pe linie. În Cupa CEV (16-imi), Tomis Constanța n-a rezistat prea mult în fața lui Hypo Tirol, cedând la Innsbruck (Austria), cu 1:3 (-20, 22, -20, -22). În tur, echipa de pe Litoral câștigase doar cu 3:2 (-18, -20, 18, 27, 19). Deznodământ previzibil în Serbia, unde LPS Piatra Neamț a pierdut cu 0:3 (-17, -15, -16) cu Radnicki Kombank Kragujevac (în tur a fost 2:3). Conform regulamentului, Constanța și Piatra Neamț vor continua în Challenge Cup, competiție în care Dinamo n-a reușit nici în manșa a doua să obțină măcar un set cu EA Patras, înclinându-se și în Grecia: 0:3 (-23, -20, -19).
Dacă punem la socoteală și meciul lui Metal Galați din Liga Campionilor, atunci tragem lesne concluzia că ziua de ieri a fost una nefastă, din șase echipe numai Știința Bacău izbutind să câștige ieri (miercuri).

Publicat: 13 11. 2008, 00:34
Actualizat: 13 11. 2008, 00:37