Semifinală fabuloasă în Liga Campioniloir la volei feminin, decisă la un vârf de deget! VakifBank Istanbul s-a calificat în finală la București, punctul câștigător fiind judecat pe baza tehnologiei video

VakifBank Istanbul este prima finalistă a Ligii Campionilor la volei feminin, după ce a învins formația iatliană Imoco Volley Conegliano cu 3-2. Partida a avut o desfășurare incredibilă, setul decisiv transformându-se într-un adevărat thriller. Punctul victoriei a fost decis în urma arbitrajului video, acesta fiind acordat inițial echipei Conegliano, la scorul de 14-15.

Finala înainte de finală a făcut toți banii! VakifBank Istanbul a dat senzația că va câștiga fără probleme semifinala cu formația italiană, așa cum s-a întâmplat și în finala din 2017, când s-a impus cu 3-0 chiar la Treviso. Primele două seturi au fost câștigate fără mari eforturi, chiar dacă Conegliano a ținut aproape. Italiencele au fost la conducere doar după primele puncte juicate în meci, apoi au fost într-o permanentă cursă de urmărire. VakifBank a evoluat în general fără greșeli, funcționând ca o adevărată mașinărie de volei.

Partida s-a aprins la începutul setului trei, culmea, după un punct câștigat de VakifBank, îndelung contestat de Conegliano. De la 3-3, noua campioană a Italiei s-a „îmbujorat”. A pus mai mult suflet, a devenit mai combativă și a preluat inițiativa. De partea cealaltă, VakifBank a scos-o din teren pe Zhu Ting pentru a-și trage sufletul, iar mașinăria turcă s-a … „defectat”. Punctele au început să „curgă” într-o singură direcție, cea a italiencelor, grație unui efort tot mai bine susținut și a liberoului Monica De Gennaro care a fost pe tot terenul.

Conegliano a câștigat setul trei cu 25-17, a susținut ritmul și în setul patru, câștigat cu 25-15, astfel că a împins semiifnala într-un set decisiv.

Ultimul act a fost un adevărat thriller, cu răsturnări spectaculoase de situație, cu încărcătură emoțională, dar mai ales cu un joc de nivel tehnic foarte ridicat. Conegliano a dat senzația că poate câștiga meciul și s-a desprins la 12-9, spre satisfacția celor peste 150 de suporteri veniți la București. Mașinăria VakifBank s-a pus din nou un mișcare după un serviciu out al adversarelor. La scorul de 12-11, turcoaicele au făcut și punctul meciului. Trei jucătoare au plonjat în disperare pentru a salva un punct, iar efortul a dat roade și s-a transformat în egalitate, 12-12.

Finalul de meci i-a aparținut celei mai bune voleibaliste din lume, Zhu Ting. Toate mingile au căutat-o, iar chinezoaica a finalizat cu toată opoziția adversarelor. Punctul pentru calificarea în finală a avut nevoie însă de arbitraj video. Oferit inițial italienceleor, acesta a fost „întors” după un challenge solicitat de VakifBank. Un vârf de deget din blocajul italian a atins mingea, astfel că formația turcă a făcut pasul în marea finală!

Zhu Ting a realizat cele mai multe puncte pentru VakifBank – 24. Ea a fost devansată însă la acest capitol de italianca Samanta Fabris – 28 puncte. Milena Rasic (VakifBank) a reușit cele mai multe blocaje – 5.

Imoco Volley Conegliano – VakifBank Istanbul 2-3 (22-25, 21-25, 25-17, 25-15, 14-16)

Evoluția scorului:

Set 1: 2-0, 4-5, 10-12, 17-17, 17-20, 19-23, 22-25

Set 2: 1-4, 6-8, 8-12, 16-22, 19-22, 21-25

Set 3: 3-1, 7-6, 13-6, 14-8, 21-12, 24-17, 25-17

Set 4: 4-5, 8-5, 10-7, 15-13, 20-13, 23-15, 25-15

Set 5: 2-4, 6-5, 7-8, 12-9, 12-13, 13-14, 14-15, 14-16

În a doua semifinală care se desfășoară în Sala Polivalentă din Capitală, se întâlnesc Alba Blaj și Galatasaray Istanbul. Pratida începe la ora 19:00.

Final Four cu multe locuri libere

Cel mai important eveniment sportiv organizat de București la nivel continental s-a desfășurat cu multe locuri libere, cel puțin în prima semifinală. La partida VakifBank Istanbul – Conegliano au asistat aproximativ 3.000 de spectatori. Atmosfera a fost însă de Final Four. Tensiunea este așteptată să crească, în sens pozitiv, la a doua semifinală, mai ales că de curând și-au făcut apariția și suporterii lui Galatasaray.

Publicat: 05 05. 2018, 18:34
Actualizat: 05 05. 2018, 19:22