România, debut cu înfrângere la CE de volei din Serbia și Italia

Naționala de volei feminin a României a debutat, sâmbătă, cu o înfrângere în grupa C a Campionatului European, găzduit de Serbia și Italia, în fața reprezentativei Cehiei, scor 0-3.

Scorul pe seturi a fost 27-29, 19-25 și 16-25, după 80 de minute de joc.

Alte rezultate înregistrate sâmbătă: Germania-Ucraina 3-0 (grupa A), Croația-Turcia 3-0 (B), Israel-Polonia 0-3 (C) și Bulgaria-Olanda 0-3 (D).

Partidele din grupele B și D se dispută în Italia, la Monza și Busto Arsizio, iar cele din grupa A și C (a României), la Belgrad, respectiv Zrenjanin.

Echipa României va întâlni duminică reprezentativa Israelului, iar luni, pe cea a Poloniei.

Câștigătoarele fiecăreia din cele patru grupe se vor califica direct în sferturile de finală, iar ocupantele locurilor 2-3 vor juca mai întâi în play-off, pentru încă patru locuri în sferturi, fază care programează meciuri în 27 și 28 septembrie, la Monza și Belgrad. Cele din sferturile de finală vor avea loc în 28 și 29 septembrie, în aceleași locații, pentru ca semifinalele și finalele să se joace doar la Belgrad, în 1 și 2 octombrie.

Sursa: Mediafax

Publicat: 25 09. 2011, 11:38
Actualizat: 25 09. 2011, 11:48