România a obținut prima victorie la Campionatul European de volei masculin, dar a terminat pe ultimul loc grupa. Linie de clasament identică cu Grecia și Portugalia

Echipa națională de volei masculin a României a învins Portugalia, miercuri, scor 3-1, însă elevii lui Dănuț Pașcu au încheiat pe locul șase, ultimul, grupa A de la Campionatul European.

În ultimul meci al României la Campionatul European, tricolorii au obținut prima victorie, învingând Portugalia, la Montpellier, scor 3-1 (25-21, 19-25, 25-18, 25-23), după 104 minute.

Victoria cu Portugalia i-a adus României primele puncte în grupa A, însă nu au fost suficiente pentru calificarea în optimile de finală, fază în care ajung primele patru clasate din fiecare grupă. După cele cinci meciuri disputate, România a terminat cu o linie similară de clasament cu cea a Greciei și a Portugaliei (o victorie, patru înfrângeri, cinci seturi câștigate și 13 pierdute), însă diferența s-a făcut la raportul total dintre punctele câștigate și cele pierdute.

Astfel, România a încheiat pe locul 6 grupa A de la Campionatul European, având un raport al punctelor totale de 0.8474, mai mic față de cel al Greciei (0.8935) și al Portugaliei (0.8915). În grupa tricolorilor mai este de disputat un singur meci, cel dintre primele două clasate, Franța și Italia, care se vor întâlni miercuri, de la ora 21:30.

Înainte de succesul cu Portugalia, România a pierdut primele patru meciuri din grupă, cu Franța (0-3), Bulgaria (0-3), Italia (1-3) și Grecia (1-3).