România a câștigat turneul Alba Regia Volleyball la volei masculin

Echipa naționala de volei masculin a României a câștigat turneul Alba Regia Volleyball din Ungaria, cu trei victorii, obținute partidele cu reprezentativele țării gazdă, Suediei și Israelului.

Reunită în urmă cu o săptămână în vederea participării la preliminariile Campionatului European din 2015, naționala României a susținut trei meciuri de verificare în cadrul turneului organizat la Szekesfehervar și încheiat duminică seara.

Astfel, România a învins celelalte participante, Israel, Suedia și Ungaria, câștigând turneul cu 9 puncte. Pe locul secund s-a clasat Suedia (6 puncte), urmată de Israel (3) și Ungaria (0).

Rezultatele complete ale turneului sunt următoarele: România-Ungaria 3-1 (25-21, 25-17, 24-26, 30-38), România-Israel 3-1 (25-14, 28-26, 22-25, 25-20), România-Suedia 3-1 (25-23, 25-20, 22-25, 25-16), Suedia-Ungaria 3-0, Ungaria-Israel 2-3, Suedia-Israel 3-1.

România va juca în turul doi preliminar al CE din 2015, al cărui turneul final va avea loc în Italia și Bulgaria.

Tricolorii vor participa la două turnee, în grupa E, cu Olanda, Croația și Muntenegru, la Podgorica (16-18 mai) și Zagreb (23-25 mai). Câștigătoarea grupei se califică la turneul final, iar formația de pe locul secund va susține baraj, în sistemul tur-retur (23-24 și 30-31 mai 2015) cu a doua clasată din Grupa D.