Naționala grăbită rău! Echipa feminină de volei a României a fost executată și de Germania la Campionatul European și se pregătește să revină acasă după numai 3 zile de competiție

Nici nu a început bine Campionatul European de handbal feminin, organizat de Belgia și Olanda, iar România este ca și eliminată din competiție. Tricolorele, revenite la turneul după o pauză de 4 ani, abia au reușit să câștige un set după prtimele două jocuri cu Cehia și Germania, în cadrul Grupei D care se desfășoară la Eindhoven.

După ce în prima zi a fost învinsă cu 3:0 de Cehia, practic principala adversară din grupă după ierarhia CEV, meci în care abia a atins o medie de 15 puncte / set, România a suferit duminică o altă înfrângere clară. În ciuda unui set câștigat în fața Germaniei, scor 26-24 în actul doi, trupa condusă de pe margine de argentinianul Guillermo Gallardo a pierdut celelalte 3 seturi, la 14, 15 și 19.

Astfel, cu 0 puncte după două zile de întreceri, România a pierdut orice șansă de a avansa în competiție, în condițiile în care luni va înfrunta și cea mai tare adversară din grupă Serbia, națională care s-a calificat de curând și la Jocurile Olimpice de la Rio. În prima zi la Eindhoven, Serbia a câștigat în fața Germaniei cu 3:0.

Prima națională din fiecare cele 4 grupe se califică direct în faza sferturilor de finală, iar cele clasate pe locurile 2-3 vor disputa un play-off pentru a pătrunde în Top 8.

România a plecat în cursul acestei săptămâni la Campionatul European cu intenția de a obține cel puțin un succes și a intra în lupta pentru locurile 5-8. După rezultatele înregistrate însă în fața Cehiei și Germaniei, voleiul feminin, ca și cel masculin de altfel, a arătat că se află la mare distanță de cele mai bune reprezentative de pe Bătrânul continent.

Publicat: 27 09. 2015, 18:20
Actualizat: 27 09. 2015, 18:28