Metal Galați a pierdut cu Vakifbank Istanbul (1:3)

„Vă batem într-o oră!”, au avertizat turcoaicele la sosirea în București. Și așa a fost. Vakifbank a trecut de Metal Galați: 3:1 (16, -21, 24, 26), ce-i drept în 101 minute. Acest rezultat face ca echipele din grupa C a Ligii Campionilor să fie egale la puncte (3).

Cu Jelena Nikolic, căpitanul Serbiei, în sextetul de bază, Vakifbank Istanbul a găsit soluții pentru a le bloca pe Brizitka Molnar și Ivana Djerisilo, sârboaicele Metal-ului și, totodată, jucătoarele cele mai eficace în Polonia, acum o săptămână. Și cum campioanei României nu i-a funcționat ieri nici preluarea și nici serviciul, primul set a fost cedat la o diferență neașteptat de mare: 16-25 (23 de minute). Iureșul echipei turce a continuat și în prima parte a actului secund (2-5, 4-8, 7-10), însă trecerea la serviciu a ridicătoarei Frauke Dirickx – incertă pentru meci, fiind nerefăcută după o accidentare, ne-a readus zâmbetul pentru o clipă. Metal a preluat conducerea (12-11), păstrând-o până la final de set (25-21 / 27 minute).

Problemele echipei lui Zoran Terzic nu erau însă rezolvate. În continuare, reușitele au alternat cu nereușitele, acestea din urmă fiind însă mai numeroase. Metal a pierdut actul 3, deși a salvat o minge de set (24-26 / min. 28), înclinându-se și în următorul (23-25 / 23 min.).

Meciul a fost arbitrat de Arnis Kelle (Letonia) și Fabrice Collados (Franța). În etapa următoare, pe 10 decembrie, Metal Galați va primi vizita lui Volley Bergamo (Italia).

Fakro, victorie la Bergamo

Mare surpriză în Italia, unde campioana Poloniei, Fakro Muszynianka, a dominat meciul cu Volley Bergamo, formație care a câștigat Liga Campionilor de cinci ori în ultimii zece ani și care este în fruntea clasamentului în Italia. Învinsa Metalului din prima rundă s-a impus cu 3:1 (-25, 20, 15, 22), iar succesul ei ar fi fost și mai clar dacă în primul set nu ar fi irosit două ocazii de a închide tabela.

"Am început slab meciul. Am comis multe erori și ne-a fost greu să revenim. Este ciudat. În Grupa C, fiecare echipă a pierdut meciul de acasă" – Zoran Terzic, antrenor Metal Galați

Publicat: 13 11. 2008, 08:40
Actualizat: 13 11. 2008, 08:44