Învinse, dar calificate! CSM Lugoj merge mai departe în optimile Cupei Challenge

Voleibalistele de la CSM Lugoj au pierdut la scorul de 3-2 (12-25, 18-25, 25-19, 25-14, 15-5) în returul Cupei Challenge, cu Sm’Aesch Pfeffingen, dar tot s-au calificat mai departe, după succesul cu 3-0 din tur. Româncele erau calificate deja după primele două seturi câștigate, astfel că pentru finalul meciului doar…s-a pierdut timp.

CSM Lugoj a intrat foarte bine în meci

După un start de sezon intern, lugojencele au reușit să înceapă bine meciul jucat în suburbia din Basel, contra echipei elvețiene ce reprezintă două localități. De altfel, bănățencele au mers de duminică, pe calea aerului în Țara Cantoanelor. Și formația lui Ugljesa Segrt a început tare meciul, căci știa că îi sunt suficiente două seturi pentru a ajunge în optimele celei de-a treia competiție inter-cluburi de la nivel continental, unde anul trecut au și jucat, de altfel, finala. Primul set s-a terminat autoritar, în fața unei echipe elvețiene aproape paralizată. „Ceasul” a început însă să se învârtă ulterior și pentru gazde, dar încet. În setul doi, au reușit să mai opună o rezistență, dar tot insuficient, iar româncele s-au văzut cu sacii în căruță.

Bănățencele au jucat și cu tinerele

Cu obiectivul îndeplinit și cu o soartă care a implicat și dificultăți în competiția internă, CSM Lugoj a introdus în teren și tinerele jucătoare, pentru a mai odihni titularele. În acest context, formația elvețiană a început să prindă aripi. După ce au egalat la 11 în setul trei, au preluat conducerea. Apoi, jocul formației din apropiere de Basel a mers tot mai bine, cumva natural, în context în care, de partea cealaltă a fileului se aflau și tinere fără experiență la nivel european. Desigur, pentru finalista de anul trecut, CSM Lugoj, nu a fost neapărat un final onorant de meci, dar și conservarea resurselor este importantă. În total, a fost un joc de 99 de minute în micuța sală elvețiană.

Optimile se joacă în decembrie

Lugojul va da în următorul tur peste învingătoarea dublei dintre Sporting Lisabona, din Portugalia, și Tent Obrenovac, din Serbia. În primul meci, în cel mai vestic stat din meciul Europei, scorul a fost 3-1 pentru formația sârbă. Jocul-retur din țara vecină are loc miercuri, așadar, CSM-ul mai are de așteptat o zi. Până atunci, CSM Lugoj va avea de dat mai multe bătălii interne. Prima sâmbătă, acasă cu Știința Bacău, sâmbătă de la ora 14.

Publicat: 14 11. 2023, 23:31