Echipa masculină de volei Arcada Galați și-a început prima sa participare în competițiile europene cu o victorie categorică, obținută aseară în Sala Sporturilor „Dunărea”. Formația gălățeană a învins echipa OK Novi Pazar (Serbia) cu scorul 3-1 (25-14, 22-25, 25-15, 25-14), în prima manșă din turul II al Challenge Cup.

În primul set, formația gălățeană s-a desprins repede, de la 2-2 s-a ajuns la 7-2 cu rusul Sysoev la serviciu. Oaspeții au avut o singură tentativă de a conta în acest set, când s-au apropiat la trei puncte (12-9), în rest a fost recital al voleibaliștilor antrenați de Marian Apostu, care au câștigat primul act fără emoții, cu 25-14.

Echipa oaspete, doar cu jucători sârbi în lot, s-a dezmeticit și a făcut un set secund excelent, pe care l-a și câștigat. OK Novi Pazar a început mai bine, a condus cu 4-1, Arcada a revenit pentru 5-5, iar de acolo s-a mers cap la cap până spre finalului setului, când sârbii au fost mai exacți și de la 20-19 pentru gazde au închis setul în favoarea lor la 22.

În setul al treilea lucrurile au revenit în făgașul dorit de publicul care a umplut tribunele. Firavul echilibru s-a rupt de 9-7 pentru Arcada. Cu echipa gălățeană excelând la blocaj, s-a ajuns la 13-8, iar de acolo sârbii au rămas fără replică și Arcada s-a impus la fel de categoric ca în primul act (25-15).

Setul patru a avut început similar cu cel secund, OK Novi Pazar a condus cu 3-1, dar acestea au fost ultimele emoții din acest pentru echipa gălățeană și suporterii săi. Cei de la Arcada au făcut ravagii cu blocajul, au reușit cinci puncte consecutive până la 6-3 și au menținut ritmul până când, de la 12-8, sârbii n-au mai avut cum să-i față. La 20-9 soarta partidei fusese pecetluită, Silviu Suson închizând meciul cu un punct direct din serviciu.

Antrenorul Marian Apostu a mizat pe sextetul Despotovski, Suson, Sysoev, Caio de Pra, Radovic, Marquez, plus liberoul Cristudor. A mai intrat Mihai Dumitrache.

Partida retur se va disputa peste o săptămână, în Serbia.

Publicat: 11 11. 2015, 19:21
Actualizat: 11 11. 2015, 19:33