FOTO** Știința Explorări Baia Mare, înfrângere la debutul în Cupa CEV

Vicecampioana Romaniei la volei masculin Știința Explorări Baia Mare a disputat pe teren propriu prima partidă din cadrul primului tur al Cupei C.E.V. Cum era și de așteptat, confruntarea cu rușii de la Metalloinvest Belgorod s-a soldat cu un eșec scor 3-0 pe seturi (22-25, 10-25, 19-25). Astfel în doar 65 de minute rușii din Belgorod și-au asigurat practic calificarea în turul următor, obiectivul echipei ce aliniază nu mai puțin de opt jucători de națională fiind caștigarea acestui trofeu european.

În ciuda acestui scor preconizat de mai toți specialiștii, replica elevilor lui Marius Botea cel puțin în primul set a fost una peste așteptări, deși per total băimărenii nu au reușit să conducă pe tabelă decat de șapte ori în toate cele trei seturi (2-1 și 3-2) în setul întai, (1-0 și 2-1) în setul doi respectiv (1-0, 2-1 și 3-2) în ultimul. Rămane însă ca peste o săptămană în returul din Rusia replica formației băimărene să fie una la fel de pragmatică, doar așa putandu-ne lupta cu marile forțe ale voleiului european. De la formația gazdă cele mai multe puncte, 11 au fost realizate de către universalul Andrei Veber, acesta fiind urmat cu șase reușite de secundul Robert Țuțea, pentru formația rusă punctand de 12 ori universalul de 2,03 m Maksim Zhigalov.

Paradoxal, la finalul partidei nici unul dintre componenții formației ruse nu a dorit să discute cu reprezentanții mass-media, motivul invocat fiind acela de necunoaștere a unei limbi de circulație internațională, singurul vorbitor de limbă engleză fiind de fapt singurul stranier al echipei din Belgorod, centrul belgian Emmanuel Raymaekers

Știința Explorări Baia Mare – Metalloinvest Belgorod 3-0 (22-25, 10-25, 19-25)
Știința Explorări: 2.Andrei Veber, 6.Patriciu Păștean, 7.Ciprian Tofan-libero, 10.Gheorghe Socaciu, 12.Dan Borota-cpt, 13.Dragoș Răileanu, 14.Robert Țuțea
Au mai evoluat: 1.Ciprian Neamț, 3.Peter Kecskemeti, 8.Dănuț Mititelu, 9.Vlad Cuciureanu, 11.Vlad Negrean
Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop

Metalloinvest Belgorod: 1.Oleg Sychev, 3.Alexander Kosarev, 6.Artem Ermakov, 7.Igor Kolodinskiy, 8.Sergey Tetyukhin, 17.Maksim Zhigalov, 18.Emmanuel Roymaekers
Au mai evoluat: 4. Taras Khtey, 9.Vadim Khamuttskikh, 12.Anton Fomenko, 13.Dmitriy Muserskiy
Antrenor: Andrey Chinnov

Arbitrii: Lajos Mocsnik (Ungaria), Dimitrios Onopas (Grecia)

Observator: Viorel Manole (Romania)

Setul 1: (1-1, 4-4, 5-7, 6-8, 9-12, 12-15, 14-16, 16-20, 18-22, 20-22, 22-25) – 24 minute
Setul 2: (2-2, 3-4, 4-6, 5-8, 6-11, 8-13, 8-16, 8-19, 9-22, 10-25) – 18 minute

Publicat: 18 10. 2011, 19:44
Actualizat: 18 10. 2011, 22:24