Duș glacial în insula unde bogații lumii merg să se bronzeze. CSM Lugoj, eliminată din Cupa Challenge de THY Istanbul, în Las Palmas de Gran Canaria

În decembrie, în Insulele Canare nu este neapărat frig, dar cu siguranță că voleibalistele de la CSM Lugoj au simțit fiorul rece al dezamăgirii după înfrângerea dură suferită în Cupa Challenge. Bănățencele au cedat cu 3-0, după un scor dur pe seturi, în fața THY Istanbul, echipa celor de la Turkish Airlines, într-o grupă care se dispută în Las Palmas de Gran Canaria.

Cele două formații s-au întâlnit și sezonul trecut în Cupa Challenge, în vremea în care voleiul se juca strict după propriile reguli, nu și după cele ale pandemiei de coronavirus.

Doar 65 de minute a ținut meciul dintre CSM Lugoj și THY Istanbul

Și atunci, diferența de valoare a fost clară în favoarea turcoaicelor, dar nu la fel de tare ca în meciul jucat în însoritele insule spaniole. În primul set, Lugojul a cedat cu un incredibil 25-5. A urmat un set al doilea cu 25-19 și un set final terminat cu 25-11. În total, au fost 65 de minute de joc efectiv.

La puținele capitole la care formația românească s-a remarcat a fost la serviciile as, unde Milena Koprivica a avut trei asemenea reușite, dar și la preluare.

Libero-ul Adriana Rotaru a avut un procentaj de 40 la sută.

Acesta a fost primul și singurul meci al CSM Lugoj în Cupa Challenge în acest an. Echipa va reveni sâmbătă seara în România.

• Tot miercuri, Arcada Galaţi, echipa masculină de volei, a învins la turneul de la Moscova formaţia olandeză Amysoft Lycurgus Groningen, scor 3-2, în optimile de finală ale Cupei CEV. Arcada Galaţi s-a calificat în sferturile de finală.

Publicat: 17 12. 2020, 11:09