CSM Volei Alba Blaj a câștigat Cupa României la volei feminin! A treilea trofeu obținut în ultimii 5 ani

alba blaj cupa romaniei 20

CSM Volei Alba Blaj a cucerit Cupa României la volei feminin după ce a învins-o pe CS Dinamo Bucureşti cu scorul de 3-0 (25-13, 25-22, 25-19), duminică, în finala desfăşurată în Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj-Napoca.

Echipa ardeleană a câştigat trofeul pentru a treia oară, după ediţiile din 2017 şi 2019. CSM Volei Alba Blaj a obţinut victoria după o oră şi 14 minute.

Milenkovic a fost cea mai bună jucătoare a campioanei en titre, cu 17 puncte, Baciu a contribuit cu 13 puncte, iar Markovic cu 10. De la Dinamo s-a remarcat Uattara, cu 11 puncte.

În prima semifinală a turneului de la Cluj-Napoca, Volei Alba Blaj a învins cu scorul de 3-1 (25-17, 25-22, 23-25, 25-18) pe CSM Târgoviște. Cu 25 de puncte, Heydi Casanova, de la învinse, a fost cea mai bună marcatoare a partidei. De la învingătoare s-au remarcat Maia Aleksic (17 puncte), Bojana Milenkovic (16 puncte) și Ioana Baciu (15 puncte).

Dinamo, antrenată de Milos Gavrilovic, a învins pe Știința Bacău cu scorul de 3-0 (25-9, 25-8, 25-12) în 62 de minute.

În perioada 18-21 februarie, la Cluj-Napoca s-a organizat turneul Cupei României la volei feminin. Ca și în cazul întrecerii masculine, care a avut loc cu trei săptămâni în urmă, și această competiție a avut loc tot în sistem turneu, o premieră în istoria ei.

În mod tradițional, Cupa României se disputa, în prima și a doua fază, cu partide tur-retur. Din cauza pandemiei de coronavirus, s-a adoptat varianta unei singure manșe, care să fie eliminatorie. Toate meciurile s-au jucat în Sala Sporturilor ”Horia Demian”.