Viena sub asediu! Ce n-a reușit armata otomană, au reușit voleibalistele de la CSM Lugoj, care au mai câștigat un meci în Challenge Cup

CSM Lugoj este aproape să-și depășească cea mai bună performanță europeană din istoria voleiului feminin din orașul de pe Timiș. Româncele au dispus cu 3-0 (25-22, 25-23, 25-20) de Niederosterreich Sokol Post Viena, în meciul-tur din optimile Cupei Challenge, astfel că putem spune că echipa din Banat e cu un picior deja în sferturile celei de-a treia competiții inter-cluburi de la nivle continental, fază în care trupa din Lugoj nu a mai ajuns.

Echipa dintr-un oraș mic a dispus o formație dintr-o mare capitală a Europei

Lugojencele au dominat meciul și au avut o viață mult mai ușoară decât la precedenta întâlnire din șaisprezecimile Challenge Cup, cu elvețiencele din Pfeffingen. Formația dintr-un oraș cu sub 50.000 de suflete a terminat în 76 de minute de joc efectiv meciul din Țara Valsului, după ce a dat și șanse adversarelor să facă puncte. În primul set, s-a început echilibrat, cu greșeli ale româncelro care au ținut formația-gazdă în meci. Până la urmă, a fost 25-22 pentru Lugoj, iar setul secund a fost și mai strâns. În ciuda time-out-urilor austricelor, tot lugojencele au câștigat, pentru ca în setul trei să aibă o viață mai ușoară și să își permită să schimbe și libero-ul titular.

Meciul s-a jucat fără spectatori, Austria e în carantină totală

Trebuie spus că partida s-a disputat într-o sală gără public. Austria e într-un lockdown dur, iar fetele de la CSM Lugoj au mâncat înainte de meci în camerele de hotel, cu preparate aduse în regim de catering. Asta pentru că la Viena restaurantele nu sunt deschise, din cauza valului 5 pandemic. Lugojul a mers la Viena cu un zbor de pe aeroportul din Belgrad. Returul se va juca miercuri, 15 decembrie, în Banat, de data aceasta cu public, de la 18,30. Până atunci, CSM-ul are un meci mai dificil în campionat, tot acasă, duminică, cu CSM Târgoviște.

Publicat: 08 12. 2021, 22:41