Criză evitată

Pauza de circa o săptămână primită în perioada Paștelui nu le-a prea priit campioanelor en-titre. Ieri, Metal Galați a fost pusă în mare dificultate de ambițioasa Tomis, cedând primul set pe teren propriu în acest campionat: 3:1 (-19, 27, 21, 22).

Cu Simanici la pupitru, cu Rodostina-Chițigoi, Livingston, Cârstoiu și Mahon atacând variat, bine montată de căpitanul Ciobanu, echipa oaspete a controlat debutul partidei. Și după ce și-a adjudecat primul act, a fost pe punctul de a-l obține și pe următorul. Tomis a ratat două mingi de set. Suficient pentru ca experimentatele jucătoare ale Galațiului să egaleze situația. Chiar dacă au comis o sumedenie de erori, Djerisilo, Molnar, Albu, Onyejekwe și Martinez au evitat criza ce se profila la un moment dat. Chiar dacă echipa lui s-a impus, antrenorul Zoran Terzic nu are multe motive să fie mulțumit. Astăzi, la ora 18:00, tot în Sala Siderurgistul, este programat meciul cu numărul 2.

În finala masculină, Tomis Constanța s-a impus clar (3:0 / 25-22, 25-23, 25-18) în fața lui Dinamo. Meciul cu numărul 2 are loc astăzi, tot în orașul de pe litoral (se joacă în sistemul „3 din 5“).

Publicat: 25 04. 2009, 23:02
Actualizat: 26 04. 2009, 10:05