Belgienii de la Maaseik se tem de arbitrajul de la Craiova, în returul din CEV Cup: „O întoarcere la vechile tactici est-europene”
Sala Polivalentă din Craiova găzduieşte astăzi, de la ora 19.00, partida de volei masculin din turul 1 al CEV Cup între SCM Universitatea Craiova şi formaţia belgiană Greenyard Maaseik. Este returul acestui duel, după ce, în prima manşă, belgienii s-au impus pe teren propriu cu 3-1, aşa că, pentru a se califica, echipa lui Dan Pascu are nevoie de victorie cu 4-0 sau 4-1, în urma „setului de aur”.
Belgienii se tem de faptul că nu va exista verificare video la meciul din Bănie, după ce aceasta a făcut diferenţa în meciul din tur, de la Maaseik.
„Cine a văzut meciul nostru de acasă împotriva Craiovei știe că verificarea video a făcut diferența. Iată-ne jucând fără acea provocare video și asta va îngreuna lucrurile arbitrilor. Trebuie să fim pregătiți pentru asta. Pe deasupra, Craiova joacă la un nivel înalt. Este o echipă cu multă experiență. Vor neapărat să câștige, pot juca și jocuri viclene, am văzut asta la Maaseik din setul 2. Dar, jucătorii mei sunt tot mai buni pe zi ce trece, este un grup grozav cu care să lucrezi și asta mă face fericit”, a declarat antrenorul celor de la Maaseik, polonezul Pawel Woicki, după antrenamentul de aseară, din Sala Polivalentă din Bănie.
Belgienii de la Maaseik se tem de arbitraj la Craiova, în returul din CEV Cup: „Va fi un exercițiu de supraviețuire”
Pe site-ul oficial, cei de la Greenyard Maaseik se plâng de traficul de pe centura Bucureştiului şi descriu drept „kitschoasă” locaţia aleasă pentru cazarea în Bănie. Asta după ce, înaintea meciului tur, argenitinianul Finoli, care a jucat acum câţiva ani la Craiova, povestea despre lipsa infrastructurii din România şi de faptul că el şi colegii săi petreceau multe ore în autocar, pentru că „abia dacă există autostrăzi în România”.
Belgienii se tem de „o întoarcere la vechile tactici est-europene”, insinuând că SCMU Craiova va avea parte de ajutor din partea arbitrilor, care sunt din ţări vecine României: Vanya Parvanova din Bulgaria şi Djordje Stevanovic din Serbia.
„Cu victoria pe teren propriu cu 3-1, Maaseik are nevoie doar de două seturi câștigate pentru a se califica în runda următoare, dar nici asta nu va fi o sarcină ușoară. Liderii campionatului românesc sunt gata să ne ofere mai mult decât un simplu meci de revanșă. Oltenia este numele unei regiuni, a cărei capitală este Craiova. Băieții noștri ar trebui să contracareze acest lucru cu o notă de eleganță.
Se pare că meciul în sine va fi chiar mai greu decât deplasarea la Craiova. Băieții noștri au fost pe drum puțin sub 12 ore, de la plecarea lor din Maaseik, la ora 6:15, până la sosirea lor la Hotel Prestige, la ora 17:45. Nu zborul de două ore și jumătate de la Eindhoven la București ne-a epuizat atât de mult, cât călătoria cu autobuzul de aproape 250 km care a urmat. După o oră, abia dacă parcursesem 25 de kilometri pe șoseaua de centură udă şi aglomerată a Bucureștiului. Din fericire, călătoria a decurs mult mai lin pe o autostradă aproape goală și îmbibată de ploaie. După 3 ore și 45 de minute, toată lumea era fericită să-și întindă picioarele la sosirea la kitschosul Hotel Prestige. A urmat o gustare rapidă și apoi înapoi în autobuz, spre sala de sport, pentru o introducere în bârlogul leilor din România.
Se zvonește că cele 4.215 locuri ale Polivalentei nu vor fi ocupate prea curând, dar va fi totuși un exercițiu de supraviețuire. Cu arbitri din Bulgaria și Serbia vecine, va trebui să profităm de fiecare ocazie, deoarece nu există nicio provocare video. Va fi o întoarcere la vechile tactici est-europene. Vom fi gata”, scriu belgienii de la Maaseik pe site-ul oficial al clubului.
Dacă nemţii de la FSV Mainz îşi îmbie fanii şi cu o vizită la Târgul de Crăciun din Bănie, la meciul din Conference League, cu Universitatea Craiova, belgienii de la Maaseik spun că oraşul Craiova nu este o atracţie turistică.
„Orașul acela nu este tocmai o atracție turistică, dar este un prilej excelent pentru o excursie în munții din apropiere, pentru a observa urși. Așadar, Limburg (zonă din provincia Flandra, din Belgia, n.r.) are lupi, România are urși. Și dacă știm un lucru, este că nu poți vinde o piele de urs înainte de a fi împușcat ursul”, scriu belgienii, într-un exces de metafore.