A rămas doar CSM București! Alba Blaj a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor. Darko Zakoc: „Pentru mine este un dezastru, nu mai am nimic de spus”

Volei Alba Blaj a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor, după ce a fost eliminată de Allianz MTV Stuttgart în ultimul tur preliminar. Ardelencele au câștigat în tur cu 3-1, dar au cedat aseară cu 3-0 și set de aur (25-19, 25-17, 25-11; Setul de aur 15-7). În aceste condiții, România va miza mai departe doar pe CSM București, calificată direct în Grupa D a Ligii Campionilor. Trupa lui Darko Zakoc va continua aventura europeană în Cupa CEV, a doua întrecere ca valoare.

Alba Blaj a fost dominată aproape cap-coadă în partida retur, singurele momente în care a contat fiind în prima parte a setului doi, când a condus cu 4-1 și a fost la egalitate cu adversara, 12-12. Formația germană a sprintat către un 3-0 la seturi și a împins „dubla” la un set de aur, în timp ce Alba Blaj a fost iritată la maximum de deciziile de arbitraj. Spre final, tensiunea a fost tot mai mare, dar Allianz MTV și-a păstrat calmul și s-a impus și în setul de aur la o diferență consistentă: 15-7

Katerina Zhidkova a fost cea mai bună realizatoare de la Alba Blaj, cu 14 puncte. Așadar, Stuttgart va juca în Grupa A a Ligii Campionilor, alături VakifBank, Beziers și Maritza Plovdin. Formația ardeleană a ratat ocazia de a reedita finala Ligii Campionilor cu VakifBank Istanbul și va continua în optimile Cupei CEV, unde va înfrunta câștigătoarea dintre Levski Sofia și VK Prostejov (Cehia).

După meci, antrenorul Darko Zakoc a declarat: „Felicitări pentru Allianz MTV Stuttgart! Pentru mine este un dezastru, nu mai am nimic de spus”.

În sezonul trecut, Alba Blaj a ajuns până în finala Ligii Campionilor. De asemenea, ardelenecele au evoluat în ultimele trei sezoane cel puțin în faza grupelor.

Publicat: 14 11. 2018, 08:30
Actualizat: 14 11. 2018, 08:31