Vlăduț Simionescu revine pe podiumul internațional. Judoka ieșean a cucerit argintul la Cupa Europeană de la Cluj-Napoca. ”Mă bucur că am revenit la forma pe care o aveam anul trecut”

Delegația de 31 de sportivi a României a obținut 11 medalii la Openul European de Judo de la Cluj-Napoca, două dintre distincții fiind de aur, 4 argint și 5 de bronz.

Cele două titluri au fost cucerite de cubanezul naturalizat român Asley Gonzales, la categoria 100 kg și Florentina Ivănescu, la categoria 63 kg.

Gonzales l-a învins în finală pe compatriotul său Luca Kunszabo, în timp ce Ivănescu a dispus în duelul decisiv pentru aur de sârboaica Anja Obradovic.

Vlăduț Simionescu: „Un rezultat de moral”

Pe lângă argintul cucerit de Kunszabo, la 100 kg, România a mai avut încă trei finaliști la Cluj-Napoca.

Elena Stere a pierdut finala categoriei 52 kg cu australianca Tinka Easton, iar Lorena Podelenczki a luat la rândul său argintul la 78 kg, după ce a fost învinsă în finală de franțuzoaica Coralie Godbout. Al doilea finalist al țării noastre la masculin a fost ieșeanul Vlăduț Simionescu, la categoria +100 kg.

Sportivul pregătit la CS Politehnica Iași de prof. Costel Năftică a trecut în sferturi de britanicul Wesley Greenidge, în semifinale l-a învins pe germanul Jonas Schreiber, pregătit de un tehnician român, iar în finală a cedat greu în fața sportivului Magomedomar Magomedomarov, din Emiratele Arabe Unite.

A fost primul rezultat important pentru Vlăduț Simionescu în acest an, sportivul ieșean situându-se pe locul 14 în clasamentul mondial al categoriei.

„Puteam să ies și campion, dar din păcate mi-am luxat un deget în finală și mă dă în spate accidentarea asta. Nu e o accidentare serioasă, în două săptămâni sper să fie bine, dar te afectează pe moment.

A fost un concurs important pentru moral, mă bucur că am revenit la forma pe care o aveam anul trecut. Este o medalie pe care o așteptam, ușor-ușor încep să-mi reintru în formă. Am avut o perioadă mai complicată din punct de vedere mental, iar această medalie de argint îmi dă foarte mare încredere pentru ce urmează.

Din păcate, am renunțat la Grand Slam-ul de la Budapesta, din cauza acestei accidentări din finală”, a declarat Vlăduț Simionescu, cel care efectuează toate deplasările la concursurile din țară și din străinătate pe cheltuiala proprie, cu ajutorul Consiliului Local.

Cinci medalii de bronz pentru România

Tot la +100 kg, Mircea Croitoru a obținut medalia de bronz. Sportivul ieșean a fost învins în semifinale de campionul Magomedomarov, după care l-a învins în meciul pentru bronz pe germanul Ywo Witassek.

Pe lângă Croitoru, România a mai cucerit alte patru medalii de bronz, prin Alexandra Pop (48 kg), Serafima Moscalu (70 kg) – la feminin, Ioan Dzitac (66 kg) și Daniel Matei (100 kg) – la masculin.

Publicat: 05 07. 2022, 11:24
Actualizat: 05 07. 2022, 11:44