Vlăduț Simionescu, medalie de bronz la Grand Prix-ul de judo din Coreea de Sud

Sportivul Vlăduț Simionescu a câștigat, sâmbătă, medalia de bronz la categoria plus 100 de kilograme la Grand Prix-ul de judo de la Jeju (Coreea de Sud).

Vlăduț Simionescu a câștigat grupa B a categoriei, după victorii în fața unor adversari din Taipei, Coreea de Sud și Azerbaidjan, însă a fost învins în semifinale de francezul Teddy Rinner. În recalificări, în lupta pentru medalia de bronz, Simionescu a trecut de Temmulen Battulga (Mongolia).

La aceeași categorie, Daniel Natea a fost eliminat în turul doi al grupei D chiar de Temmulen Battulga.

Joi, Andreea Chițu, vicecampioană mondială anul acesta la Celiabinsk (Rusia), a obținut medalia de aur la categoria 52 de kilograme. Victoria din Coreea de Sud îi aduce sportivei 300 de puncte în clasamentul mondial și o ajută să își consolideze poziția a doua, prima în clasament fiind Majlinda Kelmendi din Kosovo. Pentru Andreea Chițu aceasta este a doua victorie din carieră la un turneu Grand Prix, după succesul de la Tașkent (Uzbekistan).

Tot joi, Monica Ungureanu (48 kg) nu a reușit parcursul de săptămâna trecută de la Grand Prix-ul din China, ratând medalia de bronz în fața sporivei Bo Kyeong Kim (Coreea de Sud). La categoria 57 kg, Loredana Ohâi a fost învinsă în recalificări de bulgăroaica Ivelina Ilieva, terminând concursul pe locul 7, în timp ce Corina Căprioriu (57 kg) a fost învinsă în primul meci de Stefanie Tremblay din Canada.

Sursa: Mediafax

Publicat: 29 11. 2014, 11:18
Actualizat: 29 11. 2014, 11:19