Vlad Stancu, pe urmele lui David Popovici! A câștigat aurul în proba de 1.500 metri liber. „Sunt primul român din istorie!” Ce record a doborât

Stafeta de 4x100 metri liber a Romaniei, compusa din David Popovici, Vlad-Stefan Stancu, Stefan Cozma şi Patrick-Sebastian Dinu, a cucerit medalia de aur la Europene de natatie de juniori de la Otopeni, marti 05 iulie 2022. © FOTO:Marian Burlacu/SPORT PICTURES

Vlad Ștefan Stancu a câștigat joi, 7 iulie, a cincea medalie pentru România la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni.

Tânărul care vrea să îi calce pe urme colegului său David Popovici, cel care a câștigat două medalii de aur la CM de la Budapesta, a terminat primul în proba de 1.500 metri liber masculin.

Vlad Ștefan Stancu a câștigat aurul în proba de 1.500 metri liber și a doborât recordul național de seniori deținut până astăzi de Dragoș Coman (15:06:33/100) încă de la JO 2004 de la Atena.

Vlad Stancu a câștigat aurul la proba de 1.500 metri liber de la Campionatul European de înot pentru juniori

Vlad Ștefan Stancu a intrat cu al cincilea timp în finaă, dar a făcut o cursă extraordinară pe care a încheiat-o primul în 15 minute, 05 secunde 47/100.

„Sunt primul român din istorie care ajunge la 15 min 05 sec. Vreau să le mulţumesc tuturor care şi-au făcut timp să vină aici să mă vadă, celor de acasă. Ştiam că polonezul e obişnuit să plece foarte tare, şi eu m-am decis să plec cu el şi să domin ultimii 200 m. Şi aşa am reuşit. A fost o cursă memorabilă, nu am cuvinte, a fost ceva excepţional. La aceste curse de fond trebuie să fii foarte bine pregătit, psihic şi fizic, şi trebuie să ai o tactică foarte bună”, a declarat Vlad Ştefan Stancu la zona mixtă, după finală.

„A cincea medalie pentru România la Campionatul European de înot pentru juniori de la Otopeni – aur la 1.500 m liber masculin
Vlad Stancu a reușit azi o nouă performanță pentru natația românească
O cursă plină de suspans și un final uluitor au adus aurul pentru sportivul nostru, care a încheiat finala detașat, cu timpul de 15:05.47 min.
Felicitări, Vlad! Minunate performanțe pentru natație românească! Hai, România! ”, apare pe site-ul Ministerului Sportului.

Publicat: 07 07. 2022, 21:29