VIDEO | Un astronaut britanic a devenit primul bărbat care a alergat un maraton în spațiu! Cât timp i-a luat să termine Maratonul Londrei?

Astronautul Tim Peake a devenit primul bărbat care a terminat un maraton în spațiu, alergând distanța de 42,195 kilometri (26,2 mile) pe o bandă la bordul Stației Spațiale Internaționale. El a purtat greutăți care l-au ținut pe aparat pentru a compensa lipsa gravitației.

Britanicul în vârstă de 44 de ani a luat startul în același timp cu cei aproximativ 37.000 de alergători. Cu ajutorul unui iPad, Tim Peake a văzut drumurile din Londra aflate la 250 de mile distanță sub picioarele lui, în timp real.

Tim Peake a acoperit distanța maratonului în 3 ore, 35 de minute și 21 de secunde, departe de timpul învingătorului din cursă, kenyanul Eliud Kipchoge, care a încheiat după 2 ore, 3 minute și 5 secunde, al doilea cel mai bun timp înregistrat vreodată în Maratonul Londrei.

Tim Peake a început numărătoarea inversă înainte de start, într-un mesaj video: „Hello, Londra! Gata de alergare?” La final, britanicul a devenit a doua persoană care a terminat un maraton în spațiu, după Sunita Williams, care a alergat Maratonul de la Boston în 2007. Timpul de alergare: 4 ore și 23 de minute.

Publicat: 25 04. 2016, 14:29
Actualizat: 25 04. 2016, 14:45