Trei medalii pentru România la Openul Europei de la Oberwart. Ungureanu a cucerit argintul, iar Chițu și Căprioriu au luat bronzul

Principalele judoka de care se leagă speranțele de medalie ale României la Rio 2016 au început cu dreptul noul sezon competițional.

Vicecampioana mondială la -52 kg, Andreea Chițu și vicecampioana olimpică la -57 kg, Corina Căprioriu au ocupat locul 3 la Openul Austriei, competiție ce a avut loc sâmbătă, la Oberwart. Surpriza competiției a venit însă de la Monica Ungureanu, urmașa campioanei olimpice Alina Dumitru, la categoria -48 kg. Monica a câștigat grupa  din care a făcut parte, victorie cu Shishi Xie, care în meciul inaugural a învins-o pe Violeta Dumitru, și semifinala cu Dilara Lokmanhekim (Turcia), însă a cedat în lupta pentru aur, în fața unei alte turcoaice, Ebru Sahin.

Andreea a avut primul tur liber și în cel secund a învins-o pe reprezentanta Franței, Laura Holtzinger, apoi pe turcoaica Ayse Arca pentru a câștiga astfel grupa A. În semifinale, Andreea a pierdut cu chinezoaica Yingnan Ma și a ajuns astfel în lupta pentru bronz, meci pe care l-a câștigat în fața finlandezei Jaana Sunberg. Câșigătoarea categoriei a fost chinezoaica Yingnan Ma, care a învins-o în finală pe japoneza Yuki Hashimoto.

Corina a început și ea cu o victorie grupa A, din care a făcut parte. Eleva lui Florin Bercean a învins-o pe chinezoaica Ying Zhou, însă a pierdut în următorul meci cu italiana Martina Lo Giudice și a fost nevoită să lupte în recalificări.Aici, sportiva din Lugoj a punctat două victorii, la japoneza Tsukasa Yoshida și la chinezoaica Yang Liu și a urcat pe a treia treaptă a ierarhiei. Finala categoriei a fost câștigată de japoneza Kaori Matsumoto, care a învins-o pe franțuzoaica Helene Receveaux.

• A doua reprezentantă a României la categoria -57 kg, Loredana Ohâi a pierdut încă din primul meci, cu iberica Tecla Cadilla Acevedo.
  • Următorul concurs al fetelor va fi la Grand Prix-ul de la Dusseldorf, între 21-22 februarie

Publicat: 14 02. 2015, 19:30
Actualizat: 14 02. 2015, 19:40