Trei medalii de aur pentru România în prima zi a finalelor de la CM de canotaj pentru tineret de la Linz-Ottensheim

Delegația României a obținut trei medalii de aur la Campionatul Mondial pentru tineret U23, în prima zi a finalelor, competiție ce are loc în Linz-Ottensheim, Austria.

Prima medalie a fost obținută de Mihaela Petrilă și Mădălina Bereș  la dublu rame în proba de 2000 metri, cu timpul de 7:24.37. Pe locurile următoare s-au clasat Germania și Italia. Rezultatul este cu atât mai important cu cât cele două fete care au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului au 18-19 ani, cu 4 ani mai puțin decât limita maximă admisă. Cele două sportive sunt legitimate la Dinamo București.

A doua medalie de aur a fost câștigată de Andreea-Mihaela Tătaru, Mihaela-Teodora Berindei, Viviana-Iuliana Bejinariu și Ioana Vrînceanu în proba de patru vâsle la 2000 metri, cu timpul de 6:36.35. Fetele noastre au fost urmate de Polonia și Germania.

A treia medalie de aur a fost câștigată de echipajul de patru rame băieți în cursa de 2000m cu timpul de 5:58.72. Echipajul format din Toader-Andrei Gontaru, Marius-Vasile Cozmiuc, George Pălămariu, Cristi-Ilie Pîrghi au depășit echipele Australiei și SUA.

„Am mers cu o delegație foarte tânără pentru că sportivele care au deja 23 ani fac parte din lotul de senioare și se pregătesc pentru campionatul mondial. Nu puteam să le scot din programul de pregătire al lotului. E un rezultat remarcabil pentru că aici au participat 1000 de sportivi din 52 de țări și a fost o concurență incredibilă pentru un loc în finală”, a declarat pentru ProSport Elisabeta Lipă, președintele Federație Române de canotaj și comandant al clubului Dinamo.

Publicat: 27 07. 2013, 19:51
Actualizat: 28 07. 2013, 11:15