Tragedie la finala Ligii Campionilor! Nu a suportat tensiunea, i s-a făcut rău în tribune și a murit

Tragedie la finala Ligii Campionilor! Nu a suportat tensiunea, i s-a facut rau in tribune si a murit
Vezi galeria foto - 5 poze

Duminică, 18 iunie 2023, s-a produs o tragedie la finala Ligii Campionilor la handbal masculin, care le-a avut drept protagoniste pe Magdeburg și Kielce. Un jurnalist nu a suportat tensiunea, i s-a făcut rău în tribune și a murit, în ciuda faptului că medicii s-au grăbit să îi acorde îngrijiri.

Duminică, pe Lanxess Arena din Koln, 20.000 de oameni au asistat la finala Ligii Campionilor la handbal masculin. Pentru marele trofeu s-au luptat Magdeburg și Kielce, iar disputa a fost una de-a dreptul infernală.

Jucătorii din cele două formații au mers umăr la umăr din primul și până în ultimul minut, iar în cele din urmă a fost nevoie de prelungiri pentru ca marea finală să se decidă. Însă, până la prelungiri, în tribunele Lanxess Arena s-a petrecut un moment tragic. În a doua jumătate a reprizei secunde, unui jurnalist venit din Polonia i s-a făcut rău. Partida a fost întreruptă, iar medicii de la fața locului au urcat rapid în tribune pentru a-i acorda jurnalistului primul ajutor. Inițial, bărbatul ar fi fost stabilizat de doctori, însă ulterior, conform unui comunicat emis de Federația Europeană de Handbal (EHF), și-a dat ultima suflare după ce a fost scos din sală.

„EHF deplânge decesul colegului din presă de la TRUCKSCOUT24 EHF FINAL4. A fost tratat din punct de vedere medical în a doua jumătate a finalei, dar a decedat, din păcate. Gândurile noastre și rugăciunile sunt alături de familia lui, prietenii și rudele”, a transmis Federația Europeană de Handbal.

Duelul dintre Magdeburg și Kielce s-a desfășurat într-un mod incredibil

Așa cum am precizat deja, Magdeburg și Kielce au fost protagonistele unei dispute infernale în finala Ligii Campionilor. Debutul de joc i-a aparținut lui Magdeburg, însă în finalul primei reprize, Kielce a preluat conducerea și a intrat la pauză cu un avans de două goluri pe tabelă.

Polonezii s-au desprins inclusiv la patru goluri diferență în repriza secundă și au condus constant, până aproape de final. Însă, în ultimele minute, nemții de la Magdeburg au avut o răbufnire de orgoliu și au reușit să producă imposibilul. Partida s-a terminat la egalitate, 26-26, după cele 60 de minute regulamentare.

În prelungiri, Magdeburg a avut moralul mai ridicat și, împinsă de la spate de suportul fanilor, a reușit să se impună la limită, scor 30-29.

Publicat: 19 06. 2023, 00:04