Tora Berger a făcut „dubla” la Oestersund.** Româncele n-au obținut niciun punct

Tora Berger(31 ani,Norvegia) a obținut azi cea de a 18 victorie din carieră în cadrul probei de sprint de la Oesterund,contând pentru prima etapă a Cupei Mondiale de biathlon,după ce și joi caștigase tot în localitatea suedeza proba de sprint.Berger a oprit cronometrul la 21.34.0, efectuând 1 tur de penalizare.

Pe locul al doilea s-a clasat ucrainianca Olena Pidrushina(25 ani),care a obținut primul podium din carieră,venind la 16.9 secunde de Berger și efectuând un tur de penalizare.Pe locul al treilea s-a clasat Olga Vilukhina(23 ani,Rusia) la 19.4 secunde întarziere și cu 1 tur de penalizare efectuat.

Tragem bine,schiăm rău
Reka Ferencz a terminat cursa pe locul 44,la 1.52.1 față de învingătoare și cu un tur de penalizare efectuat.Lidera lotului feminin de biathlon,Eva Tofalvi a venit abia pe locul 47, la 1.56.7 fața de Berger și cu un tur de penalizare,partea bună o reprezintă faptul că ambele sportive vor merge în proba de pursuit(urmărire),unde se califică primele 60 de clasate în proba de sprint.

Luminița Pișcoran a venit doar pe locul 70,după o cursă cu 3 ținte ratate și la un ecart de 2.46.1,fiind singura sportivă de la noi care nu s-a calificat pentru proba de mâine.