Tofalvy, primul loc la Cupa Europei

Cea mai valoroasă schioare a României din ultimii 10 ani, biatlonista Eva Tofalvy, a început în forță sezonul de iarnă.

Cu o săptămână înainte de startul Cupei Mondiale, sportiva de la Miercurea Ciuc și-a făcut încălzirea, la Idre (Suedia), la Cupa Europei. Rezultatele au fost extraordinare într-o disciplină în care România nu are încă o bază sportivă pe măsura unor astfel de competiții. Eva Tofalvy a câștigat prima etapă, disputată sâmbătă, o probă de sprint, în care a tras impecabil. Românca a învins multe nume care se vor regăsi și în Cupa Mondială. Prezentă cu cinci sportive, ca și națiune, România a terminat pe doi, după Rusia și în fața Germaniei. Ieri, în etapa a doua, Tofalvy a terminat pe locul 7, dar și pentru că a ratat trei focuri. Tot ieri, Mihaela Purdea a încheiat pe 9. „Este un început bun pentru schiul românesc și sper ca Dumnezeu să ne ajute să ne menținem la acest nivel. Ne dorim să fim între primele 10 națiuni din lume (n.r. –
sezonul trecut România a terminat pe 12)”, ne-a declarat secretarul general al FRSB, Constantin Arghiropol.

Publicat: 01 12. 2008, 08:57
Actualizat: 01 12. 2008, 09:00