TIMP LIBER | În Complexul Olimpic de la Izvorani au concurat viitoarele stele ale înotului. Aqua Sport a luat caimacul în clasamentul final

Sâmbătă și duminică au avut loc întrecerile Campionatului Municipal de la Izvorani, competiție de înot la care au participat peste 200 de copii, de la 15 cluburi.

Întrecerea, rezervată micuților de 6-7 ani, a fost disputată, lupta pentru locurile fruntașe fiind extrem de aprigă. S-a concurat la patru probe, în bazin de 50 de metri, iar cele mai bune rezultate le-a obținut Aqua Sport, un club din București, recunoscut pentru profesionalismul serviciilor pe care le oferă. Ierarhia a fost alcătuită pe baza punctelor obținute de toți înotătorii și clasarea celor de la Aqua Sport pe primul loc reprezintă o premieră pentru gruparea care a deplasat la Izvorani un număr record de 51 de copii. „Ne bucurăm foarte tare, pentru că noi de obicei ieșeam pe locul doi sau locul trei. Am depășit un prag, iar rezultatele ne arată că s-a muncit bine”, a declarat antrenorul coordonator Mircea Purcaru. Săptămâna viitoare, tot în weekend și tot la Izvorani, vor intra în concurs copii de 8-9 ani, iar Aqua Sport va încerca să confirme cele realizate în competiția care tocmai a trecut.

Publicat: 02 06. 2015, 10:19
Actualizat: 02 06. 2015, 10:23