Tenisul se joacă și pe titluri naționale. Crivoi l-a învins pe Luncanu în finala sută la sută dinamovistă de la simplu masculin. La feminin, noua campioană este Ilona Ghioroaie

La 36 de ani, Victor Crivoi a arătat că încă mai are un cuvânt de spus în tenis, chiar dacă a făcut-o printr-un succes obținut pe plan local, la Campionatele Naționale de seniori.

Fără să fie cap de serie, Crivoi și-a înșirat toți adversarii pe parcursul competiției desfășurate pe terenurile de la AS CS Politehnica. Finala de la simplu masculin a fost una în familie, între doi dinamoviști, Victor Crivoi întâlnindu-l pe Alexandru Luncanu. După un meci frumos și echilibrat, Crivoi s-a impus cu 6-3, 7-6. Anterior, în turul trei, Crivoi a trecut de principalul favorit al competiției, Ionuț Bogdan Apostol (CSM București), scor 1-6, 6-3, 7-5, pentru ca în sferturi să-l învingă pe Edris Feștileam (favorit 6 / 6-3, 6-2), iar în semifinale, pe Alexandru Jecan (favorit 5 / 6-2, 6-4). Crivoi câștigase ultimul titlu național în 2016.

La feminin, vedeta a fost Ilona Ghioroaie. Jucătoarea de la Universitar Pitești s-a impus atât la simplu, 6-3, 6-4 cu principala favorită a competiției, Miriam Bulgaru (CS Dinamo), cât și la dublu, unde a făcut pereche cu Ioana Gaspar (Sportul Studențesc). În finală, Ghioroaie și Gaspar au dispus cu 3-6, 7-6, 10-7 de Nicole Tătăruș (CS Dinamo) și Camelia Hristea (Sportul Studențesc).

Învins în finala de la simplu, Alexandru Luncanu și-a trecut totuși un titlu în cont, la dublu masculin, alături de Victor Cornea (TC Pamira), scor 6-1, 6-4 cu favoriții nr. 3, Bogdan Apostol (CSM București) / Luca Tatomir (CS Dinamo).

La dublu mixt, s-au impus Nicole Tătăuș (CS Dinamo) și Victor Cornea (TC Pamira), 6-2, 4-6, 10-4 în finala disputată cu Victor Crivoi (CS Dinamo) și Andreea Mitu (CSM București).

Publicat: 30 09. 2018, 22:17
Actualizat: 30 09. 2018, 22:19