Zverev, „the real deal”. Sascha l-a bătut pe Isner și este cel mai tânăr finalist în turneele Masters de la Djokovic încoace

Alexander Zverev (17 ATP) s-a calificat, sâmbătă, în prima finală de turneu Masters a carierei, prin victoria cu 6-4, 6-7(5), 6-1 în fața americanului John Isner (24 ATP). Puștiul minune al tenisului german este sigur că va urca de luni în Top 15, pe poziția a 14-a, iar dacă va câștiga titlul va intra în premieră în Top 10.

Sacha este, la 20 de ani și o lună, cel mai tânăr tenismen care dispută o finală în această categorie de turnee, după sârbul Novak Djokovic, cel care a jucat și a câștigat finala de la Miami, în 2007, la 19 ani.

blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”en”/p

At 20y, 1m, #AlexanderZverev youngest to reach an #ATPMasters1000 final since @DjokerNole (19) won 2007 @MiamiOpen title.

— ATP Media Info (@ATPMediaInfo) May 20, 2017

Zverev este de asemenea cel mai tânăr finalist în turneu de la Roma din ultimii 11 ani. În 2006, Rafael Nadal a câștigat titlul la Internazionali BNL d’Italia la 19 ani.

Adversarul lui Zverev din finala turneului de la Roma se va decide în semifnala a doua între Dominic Thiem (7 ATP) și Novak Djokovic (2 ATP). Austriacul l-a învins pe Rafael Nadal în capitala Italiei, în sferturi, în timp ce sârbul a fost nevoit de condițiile meteo să încheie sâmbătă la prânz sfertul de finală cu Juan Martin del Potro.

Publicat: 20 05. 2017, 18:55
Actualizat: 20 05. 2017, 20:56