Zi perfectă pentru românce la Madrid. Mihaela Buzărnescu a obținut prima victorie în turneele Premier Mandatory

Mihaela Buzărnescu este a treia româncă ajunsă în turul doi al turneului de la Madrid. Duminică, la câteva minute după ce Simona Halep încheia victorioasă duelul cu Margarita Gasparyan, „Miki” și-a făcut cel mai frumos cadou pentru aniversarea de 31 ani: prima victorie pe tabloul principal într-un turneu din seria Premier Mandatory.

Bucureșteanca s-a impus 6-3, 6-2, într-o oră și 14 minute, în fața australiencei Ajla Tomljanovic (43 WTA). La o zi după ce a împlinit 31 de ani, Buzărnescu a evoluat fără greșeală la serviciu, terminând meciul fără să fi avut de înfruntat vreo minge de break. Mihaela a făcut diferența în final de prim set, câștigând contra serviciului în game-ul cu numărul opt. După ce a ratat câte o minge de break în primele două ture pe lansarea australiencei în start de set doi, „Miki” a declanșat un sprint irezistibil, câștigând de la 1-2 toate game-urile până la final de meci.

În turul doi, Mihaela Buzărnescu o va înfrunta pe favorita 12 a tabloului, Anastasija Sevastova, revenită după un prim set ratat în fața belgiencei Kirsten Flipkens (59 WTA). Sevastova a stat pe teren aproape două ore pentru a-și asigura calificarea în turul secund, 0-6, 6-3, 6-2.

Sorana Cîrstea a fost prima româncă ajunsă în turul doi la Madrid. Doar Irina Begu a părăsit întrecerea, după un meci disputat sâmbătă. Trimise la tragerea la sorți pe aceeași jumătate de tablou, Sorana Cîrstea și Mihaela Buzărnescu se pot întâlni în meci direct în faza sferturilor de finală.

• În circuitul WTA sunt patru turnee Premier Mandatory (al doilea eșalon valoric după Grand Slam-uri și WTA Finals): Indian Wells, Miami și Beijing.

Publicat: 05 05. 2019, 18:42
Actualizat: 05 05. 2019, 19:08