Miriam Bulgaru, prima victorie românească la turneul WTA de la Cluj! A revenit de la 1-6 și a avansat în finala calificărilor | GALERIE FOTO

Miriam Bulgaru (380 WTA) a adus prima victorie românească la turneul WTA 250 de la Cluj (1 – 8 august)! Sportiva în vârstă de 22 ani a acces în finala calificărilor, după o revenire frumoasă, scor 1-6, 6-2, 6-3 cu Daniela Seguel (Chile, 224 WTA).

Miriam Bulgaru forțează a doua calificare din carieră pe tabloul unui turneu WTA, la Cluj-Napoca, iar românca a început cu dreptul aventura în Ardeal. Bulgaru a reușit o victorie importantă, duminică, în prima rundă a calificărilor, după două ore și 15 minute de joc.

Bulgaru a mai reușit o performanță similară în urmă cu doi ani, la turneul WTA de la București, când a trecut de runda inaugurală a calificărilor, dar s-a oprit în turul următor (3-6, 3-6 cu Tereza Mrdeza din Croația).

Miriam Bulgaru, surpriză frumoasă în prima zi la Winners Open 2021! Românca a revenit de la 1-6 și a avansat în finala calificărilor

Miriam Bulgaru poate ajunge pentru a doua oară în carieră pe tabloul principal al unui turneu WTA, după ce a mai făcut-o și în anul 2018, la București, grație unui wild card! De data aceasta, Miriam poate obține biletul pentru tabloul principal la Cluj, acolo unde a ajuns în finala calificărilor, după 1-6, 6-2, 6-3 cu Daniela Seguel! În ciuda faptului că a pierdut primul set, Bulgaru a devenit foarte sigură pe ea și a început să joace un tenis foarte solid. A fost un festival de break-uri în meciul dintre Miriam Bulgaru și Daniela Seguel, românca realizând 8 game-uri pe serviciul adversarei!

Sportiva din Chile a reușit 7 break-uri, fiind dominată de Miriam în setul secund, dar și în actul decisiv. Într-o atmosferă călduroasă atât la propriu, cât și la figurat – creată de spectatorii din Cluj, Bulgaru a obținut o victorie muncită! Pentru un loc pe tabloul principal, sportiva din Alba Iulia se va lupta luni cu o jucătoare mult mai experimentată: Aleksandra Krunic (Serbia, 246 WTA). Krunic a învins-o în turul I al calificărilor pe Anna Bondar (Ungaria, 231 WTA), scor 7-5, 6-2. Aflat la prima ediție, turneul Winners Open 2021 este singurul de nivel WTA organizat în țara noastră.

Publicat: 01 08. 2021, 14:37
Actualizat: 01 08. 2021, 20:19