Mihaela Buzărnescu, învinsă dramatic în semifinale la Winners Open 2021! Revelația Mayar Sherif a răpus-o pe româncă

Mihaela Buzărnescu (România, 170 WTA) a ratat calificarea în finala Winners Open 2021, fiind învinsă în minimum de seturi de revelația turneului de la Cluj, Mayar Sherif (Egipt, 119 WTA), scor 6-7(1), 4-6.

Mihaela Buzărnescu a ratat o șansă imensă de a accede în prima finală după trei ani în circuitul WTA, pierzând duelul cu Mayar Sherif! Prima semifinală de la Winners Open 2021 a avut o desfășurare dramatică, iar „Miki” s-a recunoscut învinsă după o oră și 58 de minute de joc.

Buzărnescu va pleca acasă cu un premiu în valoare de 10.100 de dolari și va realiza un salt de 19 locuri în clasamentul WTA, în timp ce Sherif a dat lovitura! Egipteanca și-a asigurat un premiu de 16.398 de dolari după calificarea reușită sâmbătă în finala singurului turneu WTA din România.

Mihaela Buzărnescu a pierdut o semifinală dramatică la Winners Open 2021

Meciul dintre Mihaela Buzărnescu și Mayar Sherif a avut o desfășurare incredibilă! Buzărnescu a revenit după ce a fost condusă atât în primul set, cât și în manșa secundă, dar a clacat de fiecare dată pe final! Sherif a avut break în față în actul inaugural, pe care românca a reușit să îl trimită în tie-break, iar Buzărnescu a mai luat un singur punct.

Un scenariu de coșmar a avut și setul al doilea: Mihaela a egalat după ce a fost condusă cu 0-4, pentru ca adversara româncei să își adjudece ultimele două game-uri, scor final 6-7(1), 4-6! Mayar Sherif a scris istorie la Cluj, devenind prima jucătoare din Egipt care ajunge într-o finală în circuitul WTA.

Apariții surpriză în tribune la meciul Mihaelei Buzărnescu de la Winners Open 2021

La meciul Buzărnescu – Sherif au asistat mai multe personalități din lumea sportului și nu numai, cum ar fi: Ana Maria Popescu, vicecampioană olimpică la spadă, fostul internațional Ciprian Marica, premierul Florin Cîțu, primarul Clujului Emil Boc, fostul baschetbalist Virgil Stănescu, fostul mare boxer Mihai Leu sau primul lider ATP, Ilie Năstase

În a doua semifinală a turneului WTA de la Cluj se duelează Andrea Petkovic (Germania, 91 WTA) și Aleksandra Krunic (Serbia, 268 WTA). Campioana turneului va încasa un cec de 29.200 de dolari.

Publicat: 07 08. 2021, 18:10
Actualizat: 07 08. 2021, 18:16