Gabriela Ruse, înfrângere drastică în turul I la Winners Open 2021! Cum a fost surprinsă de adversară în meciul de la Cluj

Gabriela Ruse (România, 107 WTA) a pierdut clar în turul I la turneul WTA de la Cluj-Napoca, scor 3-6, 3-6 cu Lesia Tsurenko (Ucraina, 191 WTA)! Românca nu a mai găsit resurse fizice după ce a disputat două finale consecutive în circuitul WTA, Hamburg – câștigată, și Palermo – pierdută.

Gabriela Ruse, beneficiară a unui wild card, a cedat dezamăgitor la debutul în turneul Winners Open 2021, scor 3-6, 3-6 cu Lesia Tsurenko! Gabi a comis numeroase erori neforțate, fiind eliminată după o oră și 39 de minute de joc.

Pe tabloul principal al turneului de la Cluj-Napoca au mai rămas șase românce – Ana Bogdan, Mihaela Buzărnescu, Briana Szabo, Jaqueline Cristian, Irina Bara și Alexandra Dulgheru – venită din calificări.

Gabriela Ruse, înfrângere drastică în turul I la turneul de la Cluj: 3-6, 3-6 cu Lesia Tsurenko

Gabriela Ruse nu și-a mai găsit ritmul în lovituri, așa cum a făcut-o la turneele precedente din circuitul WTA, iar Lesia Tsurenko a dominat-o în ambele seturi! Ruse și-a pierdut de 8 ori serviciul și a realizat numai 5 break-uri, Tsurenko având forțe mult mai proaspete decât ea. Experimentata ucraineancă a dat dovadă și de mai multă inspirație și a închis meciul pe serviciul Gabrielei, după o scurtă executată perfect, scor final 3-6, 3-6!

Ruse a ratat o șansă importantă de a pătrunde în Top 100 WTA după turneul de la Cluj, unde trebuia să ajungă în sferturi pentru a-și îndeplini obiectivul! Gabriela a făcut un salt de 32 de locuri, de pe poziția 137 WTA, până pe locul 105 mondial, după finala jucată la Palermo pe 25 iulie (4-6, 2-6 cu Danielle Collins din SUA)! Românca nu a reușit însă să impresioneze la Cluj, mulțumindu-se cu un cec de 2.675 de dolari și un singur punct WTA.

Publicat: 02 08. 2021, 20:50
Actualizat: 02 08. 2021, 21:12